מדריך וורדפרס: תוספים

‏ • Internet Israel

תוספים בוורדפרס הם סוג של 'מיני תוכנות' שאנו מתקינים על גבי וורדפרס. תוספים יכולים לעשות מגוון של דברים – מוידג'טים חדשים ועד מתן אפשרויות חדשות בממשק העריכה. יש תוספים המיועדים למתכנתים ומאפשרים פונקציות חדשות אך רוב התוספים מיועדים למשתמשים רגילים וקל להשתמש בהם.

ישנם תוספים רבים בוורדפרס שמפותחים על ידי מפתחים עצמאים. רובם המוחץ של התוספים מוצעים ללא תמורה.

בנוגע לשפה, חלק מהתוספים מתורגמים וחלק מהם לא. ניתן להשתמש בתוספים שלא מתורגמים גם בוורדפרס בעברית ללא כל חשש. ההתקנה וההסרה של התוספים היא פשוטה ולא יכולה לגרום לנזק במערכת.

התקנת תוספים לוורדפרס

בואו ונראה איך מתקינים תוסף חדש במערכת הוורדפרס שלנו, ראשית, נגיע לפאנל הניהול, נבדוק בתפריט בצד ימין את ה'תוספים':

וורדפרס תוספים

לחיצה על 'תוספים' תביא אותנו לדף התוספים המכיל פירוט של כל התוספים שנמצאים אצלנו. כאשר תוסף יכול להיות במערכת אך הוא לא מופעל. ישנם שני תוספים הנמצאים בדיפולט במערכת מיד לאחר שמתקינים אותה:

וורדפרס תוספים

כל תוסף ניתן למחיקה (מחיקה של הקבצים שלו מהמערכת – בלתי הפיך), עריכה (מיועד למומחים בלבד היודעים שפת PHP על בוריה) וכן הפעלה או אי הפעלה. כאמור תוסף יכול להיות במערכת ואנו יכולים לבחור שלא להפעיל אותו.

בואו נחדד את העניין באמצעות התקנת תוסף! אנו נכנס אל 'להתקין תוסף חדש' בתפריט שלנו:

וורדפרס תוספים

לאחר שנלחץ, אנו מגיעים לדף חיפוש התוספים:

clip_image005

אנו יכולים לעשות חיפוש חופשי או להסתכל בתוספים הפופולריים או המומלצים. אנו נחפש תוסף ששמו הוא moon phase והוא מאפשר לנו וידג'ט שבו יש את מצב הירח.

נחפש את התוסף באמצעות חיפוש חופשי, יופיע לנו התוסף הבא:

וורדפרס תוספים

אחרי ההתקנה אנו נקבל הודעה ששואלת אותנו אם אנו רוצים באמת להתקין:

וורדפרס תוספים

אנו נלחץ על אישור ונמתין בסבלנות (בסבלנות!!!) עד שהתוסף ירד ונראה את המסך הזה:

clip_image009

אחרי שהתקנו את התוסף, אפשר להפעיל אותו ואנו נלחץ על הפעלה. אפשר להפעיל ולכבות תוספים בכל עת באמצעות מסך התוספים, כך נראה התוסף הזה כאשר הוא מופעל:

וורדפרס תוספים

אם נלך לאיזור הוידג'טים, אנו נראה שנוסף לנו וידג'ט באנגלית:

וורדפרס תוספים

ואם נוסיף את הוידג'ט לאתר, אנו נוכל לראות אותו – למשל:

וורדפרס תוספים

ישנם תוספים המתפרסמים גם באתרים שהם לא האתר הרשמי ולא ניתן להוסיפם דרך ממשק החיפוש המוטמע בוורדפרס. כיוון שאנו עוסקים בגרסה העברית של וורדפרס, יש לא מעט תוספים לוקליים בעברית שלא נמצאים באתר הרשמי אלא נמצאים ומפורסמים באתרי המפתחים. תוסף לדוגמא כזה הוא תוסף פשוט שאני פיתחתי ונקרא 'שיתוף עם חברים מותאם לישראל'. התוסף הזה נמצא באתר שלי וניתן להורידו בקובץ zip. כמעט כל המפתחים המציעים תוספים חינמיים לוורדפרס מאפשרים את הורדת התוסף כקובץ zip, אנו נשמור את הקובץ, נפתח אותו ונעתיק את תוכנו אל תיקית: wp-content\plugins. ניתן ומומלץ להשתמש ב-webmatrix על מנת לעשות את זה. כך למשל נראה התוסף שלי לאחר ההתקנה:

וורדפרס תוספים

לאחר ההתקנה, אנו יכולים לראות שהפוסט הזה עובד:

וורדפרס תוספים

במידה ותוסף מסוים עושה בעיות והמערכת משתגעת לאחר ההתקנה – אפשר בקלות וביעילות למחוק אותו ידנית באמצעות מחיקת התיקיה שלו מ- wp-content\plugins.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק