מדריך וורדפרס: תבניות

‏ • Internet Israel

כפי שהראיתי במאמר על הגדרות, קל לשנות את הגדרות תבנית העיצוב הדיפולטיבית של וורדפרס. אבל אחד הדברים הטובים ביותר בוורדפרס הוא מגוון עצום של תבניות חינמיות (וגם תבניות מקצועיות בתשלום) שניתן להתקין בלחיצת כפתור. ממש לא חייבים להסתפק בתבנית הדיפולטיבית ורובם המוחץ של האתרים המבוססים על וורדפרס לא משתמשים בה.

כיוון שאנו משתמשים בגרסה העברית, אנו לא יכולים להשתמש בכל תבנית כיוון שכיוון הכתיבה שלנו הוא מימין לשמאל (rtl). עדיף וכדאי להשתמש בתבניות עיצוב המותאמות לעברית. למרבה המזל יש לא מעט אנשים טובים שיוצרים או מתרגמים תבניות לעברית ומשחררים אותן לציבור על מנת שהכלל יהנה מהן.

ישנן שתי דרכים עיקריות למצוא תבניות עיצוב. הראשונה היא באמצעות המערכת המתממשקת לאתר הרשמי של wordpress.org. נכנס לפאנל הניהול ונבחר ב'ערכות עיצוב' ואז ב'התקנת ערכות עיצוב':

וורדפרס תבנית בעברית

אחרי כן יפתח לנו מסך שבו יש אפשרות לסנן את התבניות השונות המוצעות לנו. כיוון שמדובר במגוון עצום. אנו מעוניינים בתבניות התומכות בעברית. יש לסמן את rtl-language-support וללחוץ על חפש. אחרי פרק זמן קצר התלוי במהירות החיבור שלכם לרשת, יופיעו כל התבניות העונות על הקריטריונים שבחרנו (במקרה הזה קריטריון יחיד – אפשרות התמיכה ב-rtl) :

וורדפרס תבנית בעברית

אפשר לגלול ולעיין בכל התבניות, ברגע שמצאנו תבנית שמוצאת חן בעינינו – אנו נלחץ על 'להתקין'.

וורדפרס תבנית בעברית

נלחץ שוב על להתקין ונמתין פרק זמן קצר. אם ההתקנה עברה בשלום, אנו נראה את המסך הבא:

וורדפרס תבנית בעברית

נלחץ על להפעיל. אחרי פרק זמן קצר, אנו נחזור למסך הראשי של בחירת התבניות, כאשר הפעם אנו נראה שהתבנית החדשה מותקנת:

וורדפרס תבנית בעברית

אם נכנס לבלוג שלנו, אנו נוכל לראות שהמראה שלו השתנה לחלוטין – בעוד התוכן כמובן נשאר כשהיה:

וורדפרס תבנית בעברית

אם התבנית לא מתאימה לנו, נראית מחורבשת או סתם התחרטנו, קל להחזיר את הגלגל לאחור – נכנס למסך הניהול, נבחר במראה הבלוג ונפעיל את תבנית העיצוב הדיפולטיבית:

וורדפרס תבנית בעברית

אפשר לבחור בכמה תבניות עיצוב שאנו רוצים או למחוק תבניות עיצוב בקלות!

חשוב לזכור שלכל תבנית עיצוב יש את ההגדרות שלה שניתן לשנות. אם אתם זוכרים, באחד המאמרים הקודמים הראיתי איך לשנות את תמונת הכותרת ואת צבע הרקע בתבנית הדיפולטיבית Twenty Ten, לתבניות אחרות יכול להיות שיהיו דברים אחרים שניתן לשנות או שלא יהיו להן אפשרויות כלל.

דרך טובה נוספת לבחירת תבניות עיצוב לאתר שלנו היא באמצעות חיפוש ברשת של תבניות. נכנסים למנוע חיפוש ופשוט מחפשים 'תבניות לוורדפרס' – מיד יופיעו שלל של אתרים המציעים תבניות חינמיות או בתשלום לוורדפרס. ניתן כמובן לשלם סכום סביר לגרפיקאי שיצור תבנית כזו או למתכנת שיתרגם ויסב עיצוב שמוצא חן בעיניכם בעברית.

כל האתרים האלו מציעים את התבניות כקובץ zip, את הקובץ הזה אנו נוריד, ונפתח. כל קובץ תבנית מורכב מתיקיה של שם התבנית המכילה מספר קבצי PHP ו-CSS. הנה למשל קובץ של תבנית בשם Furvious:

וורדפרס תבנית בעברית

נפתח את תוכנת ה-WebMatrix שעליה הסברתי בפרוטרוט באחד המאמרים הקודמים ונמצא את התיקיה: wp-content\themes ובתוכה נדביק את התיקיה של תבנית העיצוב. הנה דוגמא לאיך זה צריך להראות:

וורדפרס תבנית בעברית

אחרי שהעתקתי את התבנית, אני אכנס לפאנל הניהול של וורדפרס ואגש אל מראה הבלוג -> תבניות העיצוב ואז אראה את התבנית שלי:

וורדפרס תבנית בעברית

שאותה כמובן אני יכול להפעיל כמו תבנית שהורדתי באמצעות הממשק.

תגיות: , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק