10 עיצות לפרילאנסר המתחיל

‏ • 6 בדצמבר, 2005

תקשורת היא המפתח

כשמדברים על תקשורת, תמיד עדיף "יותר מידי" מאשר מעט מידי. כיום רק שניים מלקוחותי מתגוררים ביוטה, השאר מפוזרים בחו"ל. הדבר מביא לסביבת עבודה מרחוק, אשר בה מחליפים דואל, תוכנות מסרים וטלפונים את התקשורת פנים-אל-פנים או בבית הלקוח. עשה כל מה שהפרויקט מצריך כדי שהלקוח ירגיש שמתיחסים אליו ודואגים לו. לעיתים ניהלתי שיחות טלפון יומיות ממושכות כדי להבטיח את ביצוע הפרויקט.

דאג לעתיד

קל מאד לשקוע בעבודה עבור הלקוח בהווה, ולהזניח את שיווק העסק שלך בעתיד. כ-90% מעבודתי נובע מהאתר שלי, ויהיה זה טפשי מצידי להימנע מלערוך מאמר או פרסום עדכני אחר. ואולם, כתיבתי הואטה לעיתים בשל עומס עבודה, וזוהי מלחמה מתמדת לדאוג לחומר עדכני. הקדש לפחות חצי יום בשבוע לקידום העסק, בין אם על ידי טלפונים, בלוגים, שיווק ישיר, או כל דרך לפרסום עצמי.

דאג להווה

הצורך לדאוג לעתיד בא עם המציאות הקשה לדאוג להווה. אי אפשר לדאוג לעבודות עתידיות בלי לבצע בהצלחה עבודות קיימות. עבודה קיימת הינה תזרים רווחים הרבה יותר טוב בהשוואה לעסקאות עתידיות אשר יצאו או לא יצאו לפועל, לכן דאג ללקוחות קיימים.

הימנע מתאריכי הגשה (deadlines) בימי ראשון

אם אינכם מתלהבים לבלות את סוף השבוע מול המחשב – עדיף להימנע מקביעת תריכי הגשה לימי ראשון. עבורי המעבר לעבודה עצמאית נועד בדיוק למנוע עבודה בסופי שבוע. תאריך הגשה ביום ראשון הוא עבודת שבת מוצהרת. אמנם נאלצתי לעבוד בימי שישי מאז הפכתי לעצמאי, זה בלתי נמנע לפעמים. אך אני נמנע ככל האפשר מקביעת תאריכי הגשה ביום ראשון.

היזהר בבדיקת דואל שלא בשעות העבודה

על אף שאני בודק דואל בימי שישי ובערבים, אני משתדל לא לענות אם זה אינו דחוף. אני מודע לעובדה שאם אענה לדואל ביום שישי ב 14:00 או ביום שלישי ב 21:00, הדבר יגרום לאחרים לחשוב שאני עובד בכל שעות היממה. שוב, נחלצתי מעבודתי כשכיר כדי להימנע משעות עבודה מטורפות, ואני משתדל מאד להבהיר שאני זמין לחלוטין בשעות העבודה, אך מגביל את הגישה לאחר שעות העבודה.

אמור "לא" באותה מידה שתאמר "כן"

כפי שאמר מייקל פורטר בזמנו: "תמצית האסטרטגיה היא לבחור מה לא לעשות". יש להבין שכל פרויקט שתגיד לו "כן", יגזול זמן שיכול או לא יכול היה לשמש לדבר אחר במובן של הכנסה מפרויקט, רמת תיק העבודות, וסיפוק מקצועי. זהו משחק של הזדמנויות, לכן היה בטוח שאתה בוחר בפרויקט שנותן את המירב א) של הכישורים שאתה מציע ללקוח ו-ב) מה שיילך איתך הביתה בסופו של יום.

דאג שעלות הפרויקט יצדיק את עצמו

לעיתים קרובות פרויקט מצריך "חומר גלם" (כמו מאגר תמונות) או תוספת עבודה מקצועית. כאשר זה קורה, השתדל לצפות זאת בעת הגשת הצעת המחיר, וכלול אותם בהתאם. אם הצורך מתעורר במהלך הפרויקט, דון בכך עם הלקוח כדי לבדוק אם דרושה תוספת תקציב. אם לא, הערך את נחיצות ההוצאה, את עלותה במונחי שעות עבודה, מיסים וכיו"ב, ושקול אפשרויות חליפיות. אל תשתמש בתשלום לפרויקט עתידי של לקוח אחד, למימון עלות חומר הגלם של פרויקט של לקוח שני. זה פשוט ניהול עסק הגיוני, לחייב בהוצאות את הפרויקט שמצריך אותן.

היזהר מעיכוב ההמחאות הבלתי-נמנע

הגם שעסקתי בעבודה צדדית 5 שנים לפני שבחרתי להיות עצמאי, אינני בטוח שהייתי מוכן כפי שהייתי צריך להיות לנושא עיכוב ההמחאות. חישבו: אתה מגיש חשבונית; הלקוח מגיש את החשבונית לתשלום; ההמחאה נכתבת; ההמחאה נשלחת בדואר; אתה מפקיד את ההמחאה; הבנק מאשר או לא מאשר את ההמחאה; הכסף סוף סוף זמין. טיפוסי, לא? זה לא כל כך נורא לעבודה מהצד, אך כאשר זו פרנסתך היחידה, התארגן בהתאם. התהליך יכול לקחת עד 60 יום, דאג שתהיה יתרת זכות בחשבונך בעת ההמתנה.

דאג ליחסים טובים עם איש הקשר

לגבי איש הקשר של הלקוח, אם אינך מסתדר עם איש הקשר, שקול להימנע מלקיחת הפרויקט. אינני יכול להדגיש מספיק כמה חיונית תקשורת טובה בקביעת תוצאת הפרויקט. למזלי התברכתי באנשי קשר טובים. וודא שזהו מישהו איתו תוכל לפתח יחסים טובים, ותוכל לבטוח בו לקידום הפרויקט בחוכמה ובזמן.

אל תקפוץ ללא בסיס מוצק

חלק מכם שלח לי דואל שרובו התחיל ב" "חשבתי להפוך לעצמאי…" אל תעשו זאת לפני שיש לכם נסיון הכרחי וחשיפה שתאפשר לכם להצליח. כאמור, אני התחלתי מתוך דחף, אך הייתי בטוח שהזמן היה בשל לכך. היה לי הנסיון הדרוש (תיק עבודות, רשימת לקוחות, מגוון פרויקטים), וחשיפה (Google search, incoming links, readership), מספיקים כדי "לקפוץ עם שתי רגליים על הקרקע". אילו ניסיתי להיות עצמאי שנה קודם, אני משער שהיום כבר הייתי שכיר שוב. לכן קפוץ כאשר אתה מוכן.

אני מקווה שזה יעזור לכמה מכם שרוצים להיות עצמאיים. לחיי עוד שישה חודשים מוצלחים.

באדיבות האתר http://www.cameronmoll.com/

תגיות: ,

תגובות בפייסבוק