התקנת סביבת עבודה ל- JSP

‏ • 28 באוגוסט, 2004

מבוא לעמודי JSP


JavaServer Pages או בקיצור JSP, היא טכנולוגיה המבוססת על שפת Java המאפשרת פיתוח של עמודי אינטרנט דינאמיים. טכנולוגיית JSP פותחה ע"י חברת Sun Microsystems על מנת לאפשר פיתוח מהיר ויעיל של עמודי אינטרנט העובדים על גבי השרת, כמו שפות PHP ו- ASP.


עמודי JSP הם עמודי HTML רגילים, אשר שבנוסף לקודי HTML, ישנם קודים מיוחדים של JSP, אשר מאפשרים הכנסת תוכן דינאמי לעמודי האינטרנט. מה שמייחד את JSP לבין JavaScript או Applets הוא העיקרון שהעמודים רצים על השרת, והגולש מקבל רק את התוצאה (בד"כ HTML פשוט). עיקרון זה נקרא Server-Side, כלומר על גבי השרת.


טכנולוגיית JSP לא בדיוק חדשה לעולם ה- Java. כבר בשנת 1997 Sun הוציאה לאור את טכנולוגיית ה- Servlets. ה- Servlets הם בעצם רכיבי Java המיועדים לעבוד על שרתי אינטרנט ולטפל בבקשות של גולשי אינטרנט. ה- Servlets מכילים אפשרויות מיוחדות לעבוד עם עוגיות (Cookies), Sessions ושאר המאפיינים של פרוטוקול ה- HTTP.


יתרונות ה- JSP

לעמודי JSP יש מספר רב של יתרונות:


 • עמודי JSP כתובים בשפת Java.
 • ניתן להריץ את עמודי ה- JSP על כל פלטפורמה ולהעביר אותם משרת לשרת, ללא תלות בסוג הפלטפורמה. לדוגמא, מעבר משרת Windows ל- Linux.
 • שימוש בכלים העובדים בגישת מונחה-אובייקטים של Java.
 • עמודי JSP, הבנויים היטב, הם המהירים ביותר.

אז למה הרבה משתמשים ב- ASP וב- PHP? שאלה טובה…
ל- JSP יש כמה דברים מעצבנים – או חסרונות, תלוי איך מסתכלים על זה:


 • יחסית ל- ASP ול- PHP, לבנות אתר ב- JSP צורך יותר זמן.
 • צריך לדעת מידה מסוימת של Java על מנת לבנות אתר אינטרנט אמיתי.

אם החלטת להמשיך, ואני מאוד מקווה שכן, כי אחרי כמה שעות של עבודה עם JSP, מבינים שזה טכנולוגיה מאוד חכמה ושנוח לעבוד עם האפשרויות של שפת ה- Java.


התקנת סביבת העבודה


התקנת סביבת העבודה היא הדבר הראשון הדרוש לתחילת פיתוח של עמודי JSP.


ישנה חלופה להתקנת סביבת העבודה, והיא התקנה של תוכנת Borland JBuilder. ה- JBuilder, אשר גרסתה האחרונה היא 10, או X מאפשרת פיתוח בשפת ה- Java, ממש כמו ב- InterDev של חברת Microsoft.


תוכנת ה- JBuilder X כוללת שרת מובנה, וכלים מאוד נוחים לפיתוח ואני ממליץ על תוכנה זאת.


אם אין לך את התוכנה, תוכל להשתמש בתוכניות חינמיות.שם התוכנהקישורתיאור
J2SE 1.4.2 SDKhttp://java.sun.comחבילה המכילה את שפת ה- Java. גרסתה האחרונה היא 1.4.
(כלול ב- JBuilder)
שרת Apache Tomcathttp://jakarta.apache.org/tomcatשרת זה הוא המרכז של עמודי ה- JSP. השרת הוא החלק המעביר מידע מהשרת ללקוח.
(כלול ב- JBuilder)
שרת MySQLhttp://www.mysql.comשרת מאגרי נתונים המאפשר שמירה ושליפה של נתונים מטבלאות. לא חובה, אבל אתר אינטרנט ללא מאגר נתונים הוא אתר מאוד מוגבל.
JDBC של MySQLhttp://www.mysql.comחבילה של Java המאפשרת גישה מ- Java אל השרת. סוג של תוכנה המקשרת בין עמודי ה- JSP למאגר הנתונים.

התקנת Java(TM) 2 SDK, Standard Edition 1.4.2


טוב, להוריד זה לא חוכמה. בואו נתחיל להתקין דברים.
התקנת ה- SDK פשוטה ולא דורשת שלבים רבים. 1. השלב החשוב ביותר הוא בחירת ספריית ההתקנה. יש לבחור ספרייה ללא רווחים ועדיף להשתמש בספרייה שתוכנת ההתקנה משתמשת 2. לאחר מכן, יש לחכות בסבלנות עד לסיום ההתקנה.


  שים לב, שאם בחרת באפשרות התקנת הרשת של ה- SDK, ההתקנה צריכה להוריד את הקבצים מהאינטרנט, ולכן תדרוש זמן ממושך יותר


התקנת Apache Tomcat 5.0.25 1. הרצת תוכנת ההתקנה 2. בחר את הספרייה שבה תתוקן השרת. גם כאן כדאי להשתמש בספרייה פשוטה, כי הקבצים של האתר יואכסנו בתוך הספרייה הזאת. 3. שלב זה כולל בחירת הפורט (PORT) שהשרת יופעל. Tomcat עובד כברירת מחדל על פורט 8080, אבל אם תרצה להפעיל אותו כשרת מרכזי, עדיף שתשנה את הפורט ל- 80. כמו-כן, יש להכניס שם משתמש וסיסמא לאזורי הניהול של השרת 4. תוכנת ההתקנה תנסה למצוא את הספרייה שבה מותקנת ה- SDK. יש להפנות אותה לספרייה, אם ההתקנה לא מצאה אותה. 5. צפה בהתקנת השרת 6. לאחר ההתקנה, יש להיכנס לתוכנת ההגדרות של Tomcat
  כאן ניתן להגדיר איך השרת יעבוד – אוטומטית, או ידנית. (Startup Type)
  מצב אוטומטי יגרום לשרת להתחיל לעבוד אוטומטית בכל הפעלת המערכת ההפעלה.
  במצב ידני, השרת ידרוש הפעלה דרך כפתורי ההפעלה התחתונים הנמצאים בתוכנת ההגדרות הנוכחית.

  בכל מקרה, תצטרך בפעם הראשונה להפעיל את השרת ידנית ע"י כפתור ה- START.התקנת MySQL 4.1.2 1. הרצת תוכנת ההתקנה 2. בחירת תיקייה. 3. לאחר ההתקנה, יש להפעיל את תוכנת ההגדרות של MySQL: C:mysqlinwinmysqladmin.exe.
  בחלון זה יש להכניס שם וסיסמא אשר ישמשו אותך ליצור תקשורת עם שרת MySQL.


 4. יש להתקין את שירות MySQL דרך הרמזור הנמצא ליד שעון המערכת. הפקודה הדרושה להפעלה היא "Install as Service".
  אם תחליט לא להתקין את השירות, יהיה עליך להפעיל ידנית את ה- MySQL כל פעם שתרצה להשתמש בו

התקנת MySQL Connector/J

לרכיב זה אין תוכנת התקנה – פשוט יש לפתוח את הקובץ המקובץ ולהעתיק משם את הקובץ המסתיים ב- JAR אל תוך ספריית JAVA_HOME/jre/lib/ext.
כלומר, C:j2sdk1.4.2_04jrelibext, אם השתמשת בספריות ברירת מחדל.

עמוד ה- JSP הראשון 1. פתח את עורך הטקסט שלך וכתוב את הטקסט הבא:


  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13  
  <html>

  <head>
      <title>JSP</title>
  </head>

  <body>
  <%
      out.println("Hello World!");
  %>

  </body>

  </html>


 2. שמור את עמוד כ- helloworld.jsp בתוך תיקיית הפרוייקט שלך.
  C:Program FilesApache Software FoundationTomcat 5.0webappsROOT


 3. הכנס דרך דפדפן האינטרנט שלך לכתובת http://127.0.0.1:8080/helloworld.jsp.


 4. אם שום דבר לא השתבש, אתה אמור לראות עמוד אינטרנט פשוט שבו כתוב Hello World. שים לב, שעמוד זה רץ על השרת, ולכן כאשר תרצה להסתכל בקוד המקור של העמוד, תראה כי החלק הדינאמי של העמוד נעלם.


  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12  
  <html>

  <head>
      <title>JSP</title>
  </head>

  <body>
  Hello World!
  </body>

  </html>


טכנולוגיית JSP: מה בהמשך?


בניגוד לשפות אינטרנט אחרות, ל- JSP יש כל מיני מיני-טכנולוגיות שניתן לשלב בעמודי ה- JSP שלך. טכנולוגיות אלו מאוד עוזרות בפיתוח של עמודי ה- JSP ולכן כדאי להכיר את האפשרויות שהטכנולוגיות האלו מציעות. אל תדאג אם אתה לא מבין מה כל דבר עושה. החלק הזה בא להראות לך כי יש אופציות רבות בשימוש ב- JSP. 1. מודול Web
  עמוד JSP לא רץ בפני עצמו, הוא חייב להיות חלק ממודול Web. מודול זה כולל קובץ הגדרות ראשי הנקרא web.xml. בקובץ XML זה נכללים הגדרות המודול, קבצי ה- JSP, תגים מותאמים אישית ופרמטרים נוספים


 2. רכיבי Java Beans
  Bean הוא רכיב Java הבנוי לפי מספר חוקים בסיסיים. עמוד ה- JSP יכול להשתמש ברכיב זה, ככה שרוב קוד ה- Java מופרד מעמוד ה- JSP. לדוגמא, אם קיים טופס צור קשר באתרך, ניתן להשתמש ב- Bean.
  במקום שעמוד ה- JSP יכיל את קוד ה- Java לשליחת הודעת הצור קשר, אתה משתמש ברכיב Bean אשר תפקידו לשלוח הודעות.
  שימוש ברכיב Bean נעשה ע"י מספר פקודות, אשר המרכזית היא:


  1    <jsp:useBean id="" class=""/> 3. Servlets
  ה- Servlets הם גם רכיבי Java. ניתן להתייחס ל- Servlet לעמוד JSP ללא התוכן הסטטי שלו, כלומר ללא החלק הבנוי מפקודות HTML. בעצם, כל עמוד JSP הופך להיות ל- Servlet כאשר הוא מורץ ע"י השרת. שימוש ב- Servlets הוא נפוץ, משום שהוא מאפשר יותר שליטה.


 4. JDBC
  אם אתה מתכנת אתרי אינטרנט זמן מה, מאגרי נתונים הופכים להיות חלק מרכזי באתר האינטרנט. טכנולוגיית ה- JDBC מאפשרת קישור בין עמודי ה- JSP לשרתי מאגרי הנתונים. לכל שרת ישנו רכיב JDBC משלו. מדריכים אלו משתמשים ב- MySQL, ולכן נשתמש ב- JDBC Connector של MySQL.


 5. תגים מותאמים אישית
  טכנולוגיית JSP מאפשרת לך ליצור תגים (Tags) מותאמים אישית המתאימים לצרכים המיוחדים של אתר האינטרנט שלך. כמו שב- HTML יש תגים, כמו <H1> ו- <div align="center">, ניתן לבנות קבוצות תגים אשר יבצעו פעולות מיוחדות. התגים מורכבים מקוד מקור הבנוי ב- Java ומקובץ XML הנקרא TLD המסביר את שימוש בתגים.


 6. תגי JSTL
  תגי JSTL הם תגים מותאמים אישית אשר נבנו ע"י קבוצה של מתנדבים. תגים אלו מובנים בתוך השפה והם מאפשרים מספר קיצורי דרך לפקודות מסובכות. הנפוצים בניהם הם עיצוב תאריכים, שימוש בפקודות SQL ועיבוד מסמכי XML.

אלו הם המרכיבים העיקריים של עמודי ה- JSP. לא חייבים להשתמש בכל מרכיבים אלו כאשר בונים אתר אינטרנט, אבל שימוש נכון בהם מקל מאוד על תהליך הבנייה.המאמר נכתב ע"י הדר פורת
Keynetik – בניית אתרים

תגיות:

תגובות בפייסבוק