שלח תשובה

זירת השאלות

787
צפיות
17
תשובות

טיפים לבניית אתר אינטרנט מקצועי

,‏ 15 ביוני, 2004

טיפים לבניית אתר אינטרנט מקצועי

בונה אתר יקר,
מומלץ מאוד לתת תשומת לב רבה לכל הטיפים הנמצאים פה, מאחר ואלו דברים שלמדתי מניסיון אישי בבניית אתרים.
בטיפים אתמקד במיוחד במה שהגולשים רוצים ומצפים מאתרים, ופחות בטיפים שקשורים לנוחות בניית האתר, כי אחרי הכל צריך לעשות לגולשים את החיים הקלים.

1. לבנות אתר בעזרת שפות לבניית אתרים ולא בעזרת תוכנה.
כן, ידוע שהתוכנות עושות את החיים קלים, אבל יש הרבה חסרונות לבניית אתרים דרך תוכנות:
א. תוכנות לבניית אתרים בדרך כלל מוסיפות בקבצים שהן יוצרות קודים מיותרים משלהן, דבר שסתם מגדיל את גודל הקבצים, ומן הסתם מגדיל גם את זמן טעינת האתר.
ב. תוכנות לא מעניקות שליטה מלאה על האתר, ובדרך כלל אי אפשר לעצב בהן אתרים בצורה טובה.
ג. שום תוכנה לא מסוגלת ליצור קוד צד-שרת. כלומר: דרך שום תוכנה לא תוכל להוסיף לאתר שלך עמודים ששומרים מידע כמו פורומים, סקרים, תוכן דימני, ועוד.
אני ממליץ מאוד ללמוד לפחות את שפת HTML זו שפה קלה מאוד, אני אישית למדתי את כולה תוך שבועיים. לא חייבים לזכור הכל בעל-פה, אפשר לקנות פשוט ספרים שיעזרו. אני ממליץ על ספרי ה-HTML של הוד עמי (www.hod-ami.co.il) אני למדתי מהם.
HTML זוהי השפה הבסיסית שצריך לדעת לבניית אתרים, ממנה תוכלו להמשיך ללמוד מגוון שפות אחרות של בניית אתרים כגון: CSS, JavaScript, PHP ועוד.

2. לא לבנות אתר עם פריימים (מסגרות).
כאשר בונים אתר עם פריימים, מצד אחד לבונה האתר נוח מאוד לבנות אותו, אבל מצד שני יש כמה הגבלות בגלישה לאתר כזה:
א. לא כל הדפדפנים תומכים בפריימים, ולכן גולשים המשתמשים בדפדפנים ישנים לא יוכלו לגלוש באתר שלך.
ב. הגולש לא יכול להוסיף עמוד מסוים מהאתר למועדפים שלו. בדרך כלל הגולשים שמחפשים מידע מסוים אוהבים להוסיף עמוד מסוים המכיל את מה שהם צריכים למועדפים ולא את העמוד הראשי של אתר כלשהו כדי לא לחפש מחדש את העמוד שהם צריכים.
ג. בעיות בהדפסה: הדפדפן ידפיס רק עמוד מאחת המסגרות ולא מכולן. הדפדפן ידפיס את העמוד שנמצא בתוך המסגרת שהגולש לחץ עליה אחרונה.
ד. טעינה איטית: בגלל שכל מסגרת מקושרת לעמוד אחר, הטעינה מתבצעת לכל עמוד בנפרד, מה שמאט את הטעינה.

3. במידה ואתה מוסיף שירים או קטעי קול לאתר שלך, תן לגולש פינה קטנה דרכה הוא יוכל לשלוט על הווליום.
נגיד למשל שגולש מסוים שומע מוסיקה כלשהי, נכנס לאתר שלך, ואז שומע מוסיקה נוספת. דבר זה גורם בדרך כלל ליציאת הגולש מהאתר שלך. לכן מומלץ לאתרים כאלו להקדיש פינה קטנה וגלויה לעין מהאתר לשליטה על הווליום.

4. בנה אתר שמתאים לרוב הרזולוציות.
כאשר לך יש רזולוציה של 1024*768 והאתר נראה טוב במחשב שלך, זה לא אומר שהוא נראה טוב גם ברזולוציות אחרות, במחשבים אחרים. כדי לא לאבד גולשים, מומלץ לבדוק איך האתר נראה בכל הרזולוציות שאתה יכול, ולתכנן את האתר כך שיתאים לכל הרזולוציות. כיום הרזולוציות הנפוצות הן 800*600 ומעלה, אך למחשבים ישנים עדיין יש את הרזולוציה 640*480, לכן כדאי להתאים את האתר גם לרזולוציה הזאת.
לא לשכוח לקחת בחשבון שלא יישארו חלקים ריקים בצידי אתר ללא תוכן.

תגיות:

17 תשובות

 1. טיפים – המשך
  5. לא לגנוב חומר מאתרים אחרים ולא להוסיף לאתר סקריפטים מוכנים ומערכות מוכנות.
  דברים אלו מראים על חוסר מקצועיות, ומורידים את ערכו של האתר שלך.
  עליך להיות מקורי: ליצור עיצוב משלך, להוסיף תוכן מקורי, ולבנות הכל לבד או עם שותפים לאתר שלכם.
  נכון שמערכות מוכנות מאוד מקלות, אבל מערכות מוכנות מופיעות בכמות מאוד גדולה של אתרים, עושה רושם שהאתרים מעתיקים אחד מהשני.
  תשתמשו במערכות מוכנות רק אם באמת אין לכם כוח לבנות לבד. במידה ובכל מקרה בחרתם להשתמש במערכות מוכנות, בחרו מערכת כזאת שתוכלו לשלוט היטב בעיצוב שלה. מומלץ להתאים את העיצוב של המערכות לאתר, ולא להוריד עיצובים מוכנים.

  6. לא להוסיף באתר הגנה מלחצן העכבר הימני.
  הגנה מכפתור העכבר הימני זהו דבר טיפשי למדי. לרוב ההגנה היא בשביל לא להעתיק כתובות של תכנים נדירים, אבל הטעות כאן היא שבכל זאת אפשר לצפות בקוד המקור של הדף ולהעתיק את הכתובת משם. שום הגנה שבעולם לא תוכל למנוע מהגולש לצפות בקוד מקור של דף מסוים מאחר והדפדפן חייב לקבל קוד מקור בשביל להציג את האתר. את הדפדפן יכולה להחליף כל תוכנה להורדת קבצים, ולהוריד את הדף למחשב. כך יהיה אפשר לצפות בקוד המקור בכל מקרה.
  הגנה מכפתור העכבר הימני מונעת מהמשתמש להשתמש באפשרויות של הדפדפן. אני למשל משתמש בכפתור הימני בשביל לפתוח קישורים בחלון חדש. הגנה מכפתור עכבר ימני מאוד מעצבנת בקטע הזה, ומבריחה גולשים רבים.

  עודכן לאחרונה בתאריך ‏15/06/2004

 2. MasterMind הגיב:

  תעתיק את זה לקובץ וורד
  ותעשה מזה מאמר !

 3. Deviation הגיב:

  הסתייגות ממספר 5
  אני אישית נגד מערכות מוכנות באשר הם אבל יש מקרה יוצא דופן והוא מערכת באנרים. למה להשקיע בבניית מערכת כזאתי כשיש אחת מצויינת בהישג יד?

 4. אוריקס הגיב:

  הגבול פה הוא דק. דק מאד.
  צריך להבדיל בין מערכות מוכנות לבין קודים מוכנים פשוטים יותר. להוריד מערכת פורומים של PHP ולהתקין אותה זה מאד לא מקצועי, אבל להשתמש בפונקציות מוכנות זה כן (למרות שאני תמיד אוהב לכתוב בעצמי, אבל זה עניין של העדפה אישית ).
  זה תקף במיוחד בארגונים, בהם אין סיבה לא לשתף קצת קודים ופונקציות מוכנות. אני מניח שאם הייתי מקים אתר של "קודים מוכנים", בהחלט הייתי עוזר לאנשים יותר אם הייתי משתף פונקציות ולא מחלק מערכות מוכנות כמו מלפפונים בשוק.

  עוד קצת עצות:

  * לא לקפוץ מעל הפופיק עם מערכות שאתם מתכנתים. מנסיון  – הרבה פעמים אנחנו מאד רוצים להצליח לתכנת משהו, עד שאנחנו מתעלמים לחלוטין מהדרך בה זה נעשה. ויש לי דוגמאות מעצמי 😉

  * להקדיש זמן לתכנון, אפילו הרבה זמן. תכנון נכון של האפליקציה זה דבר הכרחי להצלחתי ולכתיבת קוד תמציתי ויעיל. אין שום סיבה להסתבך עם "ספגטי קוד" במידה ומתכננים טוב. והכוונה לא רק לבסיס הנתונים, אלא גם לפוקנציות, שאילתות, עמודים, טפסים וכו'…

  * אמנם יהיו כאלה שיתווכחו איתי (אהם ילדה אהם), אבל אני חושב שהעיבוד צריך להתבצע בקליינט, והוא זה שצריך להתאמץ. הסרבר מבחינתי הוא אמצעי להעברת הנתונים.

  * לא לפחד מלעשות משהו בכמה דרכים. תמיד אפשר להשוות מהירות ולראות מה יותר משתלם (למרות שיש עוד שיקולים כמו משאבים, עומס וכו'..).
  אחרי כמה זמן מגלים שההשוואות שכבר עשינו בעבר תופסות גם למקרים אחרים.
  בכלל, JS היא שפה מאד מדוייקת במדידת הזמן שלה, אז אפשר לסמוך עליה. במקרה של VBS, זה הרבה פחות מדוייק.

  * לא תמיד קוד קצר הוא קוד יעיל, בכלל לא. לפעמים פונקציות מובנות אפילו מזיקות (עיין ערך eval).

  * ואולי הכי חשוב לא לפחד מרפרנסים ולא לפחד מחומר באנגלית. לפעמים אני אפילו מגלה שזו דרך יותר יעילה ללמוד נושא מאשר קריאת מדריך.
  בקשר לאנגלית – רוב החומר (ובמיוחד רוב החומר הטוב) כתוב בשפה הזאת, ככה שאי אפשר להמנע מקריאת חומר באנגלית.
  לכולנו יש מזל שיש את וובמאסטר, שמספק חומר איכותי באמת. אתם יכולים לסמוך על זה שמה שאתם קוראים כאן הוא חומר טוב, או בקיצור אין דאגות כאשר הילדה דואגת לזה

  תכנות נעים

 5. בקשר למערכת באנרים
  יכול להיות שלמישהו נוח יותר להשתמש במערכת באנרים מוכנה, אך אני מעדיף גם אותה לבנות לבד מכמה סיבות:

  1. מערכת באנרים היא  קלה לבניה.
  2. אני יודע איך המערכת בנויה, אני יכול להיות בטוח שהמערכת היא ללא חורי אבטחה, לשלוט בא כרצוני שליטה מלאה, ולהמיר אותה לבסיסי נתונים שונים.
  3. אני יכול להיות בטוח שכל כשל או פריצה למערכת היא לא בגלל שמתכנת שתכנת לי מערכת לא טובה, אלא בגלל טעויות שאני יכול גם ללמוד מהן.

  אני אישית לא אוהב להיות תלוי במערכות מוכנות, או באתרים אחרים, מכיוון שרק אלוהים יודע אילו בעיות הן יגרמו בעתיד.
  בקשר למערכות מוכנות: מי שרוצה בכך, יכול בקלות לבנות מערכת באנרים ולהפיצה ברשת, ולהכליל בה קוד זדוני שאמור למחוק קבצים מהשרת בו מאוחסנת המערכת, או לאפשר לבונה המערכת להשתלט עליה ולנטרל אותה בכל שרת בו היא יושבת.
  בקשר לאתרים אחרים: יש להיזהר מהכללת סקריפט שה- SRC שלו הוא לא שרת שלכם, או שרת לא אמין. דוגמה: AXE. יש להם מונה מבקרים סטטיסטיקה והכל, אך כשהשרת שלהם נופל זה הופך את טעינת האתרים שלהם לאיטי מאוד.
  דעו לכם שכאשר ה- SRC של סקריפט לא מוביל לשרת שלכם, יכול אותו בונה הסקריפט לשנות אותו כרצונו ולהוסיף פקודה שמשנה location, ואי אפשר לתבוע אותו על נזק כי זה נמצא על השרת שלו, ואם אתה מקשר לקוד הזה באתר שלך זו בעיה שלך.

  ככה אני רואה את הדברים.

 6. Deviation הגיב:

  מסכים כמעט עם הכל
  גם במערכת באנרים יש מקום לשפר ואני לא נוהג לקחת As Is אלא להתאים לצרכי האתר הספיציפי ההוא.

  ומשפט שיהיה נכון כמעט תמיד:
  דרך קצרה ארוכה
  דרך ארוכה קצרה

 7. Deviation הגיב:

  כן אבל לא
  לא אמרתי שהמערכת נלקחת AS IS אלא כמובן שאתה עובר עליה, מחפש באגים, שגיאות, פרצות ובין השאר משנה אותה (את המערכת) לצרכי האתר הספיציפי ההוא.

  כשאמרתי מערכת באנרים לא התכוונתי למערכת שנמצאת על שרת מרוחק אלא על מערכת (קוד) שנמצא ביד ככה שיש לי שליטה מלאה על הנעשה שם, אם תשים לב, פתחתי גם את דברי עם "אני אישית נגד מערכת מוכנות באשר הם…"

 8. למה שאני אתווכח?
  אין לי שום בעיה עם עיבוד בלקוח.
  אני רק טוענת שזה לא מתאים לכל מקרה, במיוחד כשאתה רוצה שעכבישים ימפו את האתר שלך.

 9. אני זקוק לחברות פרסום שמשלמות כסף
  כידוע, האתר שלי "סופר סקר" נותן שירות סקרים חינמי, ודגש על חינמי. ברצוני להמשיך לתת שירות חינמי, ולשם כך אני חייב איכשהו לקבל החזר על כל ההוצאות של השרת והדומיין.
  כרגע אני עובד עם החברה Advertiser, שיש להם פופאפים.
  כידוע, SP2 עבור Windows XP  יכלול חוסם פופאפים, וזה יגרום להפסדים כספיים ושיבושים, לא רק באתר שלי, אלא בכל העולם.
  לכן אם ברצוני שהאתר "סופר סקר" ימשיך להתקיים, אני חייב כבר עכשיו לעבור לחברת פרסום אחרת שמפרסמת ללא פופאפים, אחרת לצערי הרב האתר "סופר סקר" ייסגר.

  תביאו לי בבקשה כל חברת פרסום, חוץ מ- Imedia, Advertiser, ו- AdverNet.

  תודה מראש!

 10. אוריקס הגיב:

  השאלה אם אי אפשר לרמות קצת את
  העכבישים.

 11. אוריקס הגיב:

  אוקיי,
  ואם מאד רוצים לא שווה להסתיר טקסט HTMLים בתוך איזה DIV לא חשוף?

 12. mrmistory הגיב:

  תסביר לי בבקשה….
  איך אתה עושה כסף מאלו
  Imedia, Advertiser, ו- AdverNet.  ??

 13. לא

  סתם לשפוך טקסט – לא יעשה את אותה העבודה. מנועי החיפוש מדרגים את האתר לפי הרבה מאוד פרמטרים (כותרות, כותרת הדף, קישורים, תמונות, מיקום הטקסט בעמוד וכו') וסתם טקסט בתוך DIV לא ייתן לך כלום.

 14. mrmistory הגיב:

  שאלתי כבר, תודה. עכשיו שאלה בשבילך.
  עד כמה באמת אפשר לעשות כסף שם ?
  לדוגמא פה http://www.imedia.co.il/

 15. ניר טייב הגיב:

  שמת פעם על אתר קטנטנות והמורדים
  של נתן משהו?!
  הוא מרוויח הרבה כסף מהשרות של IMEDIA
  יש לו איזה שלוש פרסומות כאלו בעמוד (פלאש)

שלח תשובה