מדריך Visual Studio Express – היכרות ובחירת הגירסה המתאימה עבורי

‏ • CodeValue

תכנות, ברמתו הבסיסית ביותר, משמעו כתיבת קוד. בימים עברו תהליך כתיבת הקוד היה מאד ידני ודמה לכתיבת קובץ טקסט ב- notepad. עם הזמן כלי כתיבת הקוד התפתחו ומאפיינים חדשים ומתוחכמים התווספו והקלו על תהליך התכנות.

כיום כתיבת קוד מתבצעת רוב הזמן בתוכנה הנקראת "סביבת פיתוח". תוכנה זו מכילה את כל הכלים הנדרשים בעת הכתיבה כמו צביעת מילות קוד כדי להקל על הקריאה, הידור הקוד (compilation), כלים שונים לעזרה בעת כתיבת הקוד ועוד.

סביבת הפיתוח המרכזית בעולם המייקרוסופטי נקראת Visual Studio. סביבה זאת מכילה מאות אפשרויות ותומכת במספר שפות תכנות. הגירסה המלאה עולה כסף וכוללת אפשרויות מתקדמות שמתאימות בעיקר לפיתוח אפליקציות גדולות, מורכבות ובצוותים גדולים. גרסאות Visual Studio Express מכילות מספר אפשרויות קטן יותר, אך הן מופצות בחינם ומספקות את כל הצרכים הבסיסיים לכתיבת אפליקציות ואף מספר אפשרויות מתקדמות יותר.

בנוסף, יש לציין כי רוב שפות התכנות והטכנולוגיות הנתמכות על ידי סביבת פיתוח זו הן חלק מתשתית הפיתוח של חברת מייקרוסופט, NET Framework.. תשתית זו מכילה מספר עצום של ספריות קוד וטכנולוגיות המקלות עלינו בתהליך יצירת התוכנה.

בחירת גירסת Visual Studio Express

סביבת הפיתוח Visual Studio Express מגיעה בגירסאות שונות כאשר כל גירסה מתאימה לפיתוח בשפת תכנות או בטכנולוגיה ספציפית. על כן, כאשר נבוא לבחור איזה גירסה להתקין, נבחר את הגירסה המתאימה לנו ביותר מבחינת שפת התכנות והטכנולוגיה.

אם ברצוננו לפתח תוכנה שתרוץ על מחשב המשתמש (Desktop Application), עומדות בפנינו שלוש גרסאות מהן נוכל לבחור:

 • Visual C# 2010 Express – מאפשרת פיתוח בעזרת שפת התכנות #Visual C.
 • Visual Basic 2010 Express – מאפשרת פיתוח בעזרת שפת התכנות Visual Basic.NET.
 • Visual C++ 2010 Express – מאפשרת פיתוח בעזרת שפת התכנות ++Visual C.

כל הגירסאות הללו כוללות אפשרות ליצור אפליקציות Windows בעזרת שפת הפיתוח הספציפית. הן כוללות שלוש סוגי אפליקציות אפשרויות:

 • אפליקציות קונסול (Console) – תוכנות שרצות דרך ה command-line בעלות ממשק משתמש טקסטואלי בלבד.
  Visual Studio Express - אפליקציית קונסול
 • אפליקציות Windows Forms – תוכנות בעלות ממשק משתמש חלונאי בסיסי המבוסס על תשתית Windows Forms.
  Visual Studio Express - אפליקציית מבוססת תשתית Windows Forms
 • אפליקציות WPF – תוכנות בעלות ממשק משתמש חלונאי מתקדם המבוסס על תשתית (Windows Presentation Foundation (WPF.
  Visual Studio Express - אפליקציה מבוססת תשתית WPF

בחירת הגירסה המתאימה מבין גרסאות אלה תהיה לפי שפת התכנות בה נרצה להשתמש. אם הינכם מתחילים ואינכם יודע באיזה שפה לבחור, כדאי להתחיל עם #Visual C מאחר והיא השפה הפופולרית בעולם הדוט נט.

אם ברצוננו לפתח אפליקציית אינטרנט, נבחר להתקין את Visual Web Developer 2010 Express. גירסה זו מאפשרת פיתוח של סוגי אפליקציות שונות כאשר המכנה המשותף ביניהן הוא שכולן, בסופו של דבר, רצות על שרת אינטרנט:

 • אפליקציית ASP.NET – פיתוח אתרי אינטרנט באמצעות תשתית ASP.NET.
 • אפליקציית ASP.NET MVC – פיתוח אתר אינטרנט באמצעות תשתית ASP.NET MVC.
 • אפליקציית Silverlight – פיתוח אפליקציית אינטרנט בעלת ממשק משתמש מתקדם בעזרת טכנולוגיית Silverlight.
 • שירות WCF – פיתוח שירות רשת באמצעות תשתית WCF.

בנוסף, גירסה זו מאפשרת לפתח את האפליקציות הנ"ל בתצורה שתאפשר לאחסן אותם לאחר מכן בענן המייקרוסופטי – Windows Azure.

גירסת ה Web Developer מאפשרת פיתוח אפליקציות בשתי שפות תכנות – #Visual C או Visual Basic.NET. אין צורך בהתקנה שונה מאחר וגירסה זו תומכת בשתי השפות.

סיכום

לסיכום, Visual Studio היא סביבת פיתוח מרשימה ומוצלחת. אם אתם מתכנתים בסביבות דוט נט אין ספק כי זאת סביבת הפיתוח בשבילכם. בנוסף, חבילת תוכנות ה Visual Studio Express החינמית מביאה את סביבת הפיתוח הזאת למרחק של כמה קליקים מכם.

אז קדימה, עברו לפרק הבא ולימדו איך להתקין את הסביבה על מחשבכם!

תגיות: , , ,

ironshay

מייסד בחברת CodeValue. עובד כיועץ ומרצה בתחומים שונים כמו C#, שפות דינמיות ופיתוח אתרי אינטרנט. Microsoft Visual C# MVP. מחבר הספרים IronRuby Unleashed ו- ASP.NET 4 Programmer's Reference.

תגובות בפייסבוק