מדריך HTML5 – הקדמה

‏ • Internet Israel

מדריך HTML5במדריך HTML5 זה, נכיר את HTML5, הדור הבא של HTML ושל פיתוח אפליקציות לאינטרנט. ל-HTML, שנחשב כאבני הבנייה הבסיסיות של אתרים ואפליקציות אינטרנט, יש מספר דורות ותקנים. עד לאחרונה, בנינו את אתרי האינטרנט שלנו לפי תקן HTML 4 או תקן XHTML 1 (שמקביל לתקן HTML 4). לא מזמן, החלו לגבש את תקן HTML 5 הכולל שפע של שינויים וחידושים. מי שעומד מאחורי התקן החדש הוא הקונסורציום העולמי (W3C). גוף בינלאומי שמסדיר את כל נושאי התקינה ברשת.

התקן החדש מאפשר לנו לעשות דברים שעד כה היה מאד קשה לעשות אותם. כך למשל אנו מסוגלים ליצור גרפיקה באמצעות Canvas – בדומה לטכנולוגיות Silverlight או פלאש. רק שבניגוד לאלו, ב-HTML 5 אין צורך בהתקנת תוכנה חיצונית על מנת לראות או ליצור את הגרפיקה הזו. אנו מסוגלים להטמיע וידאו או אודיו בעמוד שלנו בקלות מרובה – בדיוק כמו להציב תמונה. אלמנטים סמנטיים נותנים לנו יכולת לשלוט על מבנה העמוד שלנו בדרכים חדשות ויש עוד שפע של שיפורים שמאפשרים פיתוח אתרים ואפליקציות בעידן המודרני בקלות.

 

מדריך HTML5

כיוון שהתקן עדיין תחת שלבי גיבוש ושינוי, אי אפשר עדיין להשתמש בכל החלקים שבו. גם לא כל חלק מהתקן מוטמע באופן זהה בכל הדפדפנים. כך למשל כרום עלול להציג אלמנט מסוים באופן שונה או בהתנהגות שונה מאינטרנט אקספלורר 9.

המאמרים במדריך זה יתמקדו בתכונות HTML 5 המוצגות באינטרנט אקספלורר 9 – כאשר לתכונות האלו יש תמיכה גם בכרום, פיירפוקס, ספארי ואופרה כך שאפשר כבר כיום להתמקד בהם.

שימו לב לא להפקיר את המשתמשים בדפדפנים ישנים יותר (בדגש על אינטרנט אקספלורר 8) כאשר אנו מפתחים בתקן החדש. יש לתכנן חלופות ראויות ו-fallbacks לדפדפני אינטרנט שאינם בנויים לתקינת HTML 5.

מספר דוגמאות לאפליקציות העושות שימוש ביכולות של HTML5 תוכלו למצוא בעמוד IE Test Drive.

תגיות: , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק