שלח תשובה

זירת השאלות

1172
צפיות
6
תשובות

בהקשר לידיעה על SilverLight בעמוד הראשי

,‏ 7 במאי, 2008

רציתי להגיב לראשונה שראיתי את זה בבלוג של הכותב (הוא נמצא בבלוגיה של MS) אבל אי אפשר להגיב שם משום מה.

אינני מסכים עם הכתבה, יש הרבה אי-דיוקים והסתרה של האמת:
פלאש בפלטפורמות סלולריות כבר קיימת כשנתיים ויותר וזה נקרא Flash Lite.
פלאש בערוץ ה-RIA גם קיים ויש לו תפיסה גדולה יותר משל SL, מדובר ב-Flex. והשפה שכותבים בה הרבה יותר קרוב למפתחי ה-WEB (שהם המגזר שאליו הם גם פונים). מתכנתי WEB צריכים לדעת JS ו-ActionScript היא שפה שנורא דומה לה בגרסאותיה הקודמות, הגרסא החדשה היא מימוש של תקן EcmaScript החדש שהמימוש בדפדפנים שלו גם מפותח בימים אלו (פרוייקט Tamarin בחסות מוזילה ו-ADOBE).

ונכון להיום ADOBE הקימה את Open Screen Project שמטרתו היא לאפשר אינטגרציה קלה כמה שיותר בין פלאש לערוצי התקשורת השונים (מחשבים, סלולריים, PDAים, טלוויזיות, ממירים ועוד…), הפרוייקט בא בשיתוף פעולה עם מס' גופים גדולים ביניהם טושיבה, סמסונג, NBC וחברות נוספות.

לא סתם אומרים ש-SL היא התשובה המיקרוסופטית לטכנלוגיית הפלאש של ADOBE, כי היא מעין העתקה 1 ל-1 שלה (כמו ש-NET. הייתה התשובה ל-JAVA של סאן, והתפתחה בכיוון שונה בסופו של דבר מכורחה של התחרות).

כתובות אינטרנט נלוות:
הכתבה

תגיות:

6 תשובות

 1. אני לא מכיר יותר מידי פלאש
  ושולט אומנם ב-JS אבל מעולם לא ראיתי איך נראה AS בכלל, ויש לי אפילו סוג של רתיעה מלהתחיל ללמוד את הנושא, למרות שיש דרישה עצומה בשוק למתכנתי AS טובים.

  העובדה היא ששמעתי על הטכנולוגיה הזאת לפני כשנה, כשגולת הכותרת של השמועה הייתה שאפשר לכתוב בה בכל מיני שפות… הבחור שהחליט לשלב את זה באתר שלו (אגב, מדובר על אתר לפיתוח תמונות שבקרוב יעלה אלבום וירטואלי ב-SL) הרגיש שסופסוף יש לו עם מה לעבוד ולא לרוץ ולחפש מתכנת AS שספק אם הוא ידע לפקח על העבודה שלו, שלא לדבר על שידרוגים במקרה שהבחור יעלם.

  ז"א כמתכנת לי יהיה הרבה יותר קל לנסות להבין מי נגד מי ב-SL ולא ללכת וללמוד שפה חדשה כמו AS… ודווקא בזה לדעתי הם לוקחים, לא בטכנולוגיה או בחדשות.
  בטכנולוגיה מייקרוסופט מעולם לא עקפה אף חברה, וכל הסיפורים היפים האלה שיוצאים מבית microsoft labs זה חברות שהיא קונה, ולא איזה רוח חדשנות מבית מיקרוסופט עצמה…


  אלי ענתבי
  entry interactive
  http://www.entry.co.il

 2. כלשון הכתבה
  "Dynamic Visual Basic, Javascript, Python, ועוד"

  טרם התנסתי


  אלי ענתבי
  entry interactive
  http://www.entry.co.il

 3. ניר טייב הגיב:

  כל שפה דוטנטית כל שפות סקריפטים
  שיפותחו עבור ה-DLR, ביניהן פייתון ורובי.

 4. sharons הגיב:

  ההכרות הקצרה שלי עם SL
  את סביבת הפיתוח לא התקנתי ובטח שלא השתמשתי, לכן אדבר מנקודת מבט של משתמש קצה.
  דבר ראשון שמאוד מאוד מפריע הוא נושא התמיכה – עד לא מזמן היה לי IE6 וגם כשהורדתי את הפלאגין של SL שום דבר לא עבד. רק כשהורדתי IE7 יכלתי לראות אתרים בטכנולוגיה הזו.
  דבר שני הוא המהירות – צריך להמתין בערך חצי דקה בשביל לראות אתר שנכתב ב-SL, זה מזכיר את השנים המוקדמות של פלאש שבהן היית ממתין המון בשביל לראות משהו.
  היתרון המשמעותי שיצא לי להבחין בו הוא אפשרות הסטרימינג וידאו שהתכנה מציעה, אך חווית המשתמש נפגעת משמעותית בגלל האיטיות וחוסר תאימות.
  לדעתי עוד כמה שנים SL הולך לתפוס ממש חזק, ברגע שיפתרו את כל הנושאים האלה. אני בתור מתכנתת .NET לא הכי התחברתי לעבודה עם פלאש כל ה-timeslots וכדומה.. קיבלתי את הרושם שסביבת הפיתוח נעימה למתכנתים שבאו מרקע של כתיבת קוד ולא גרפיקה, ופה נמצא היתרון של SL.
  אני רואה את עצמי משלבת SL בפרוייקטים העתידיים שלי, כמובן לאחר שיפתרו כל סוגיות האיטיות וחוסר התאימות, וכמובן שתהייה מודעות בקרב משתמשי הקצה ש"צריך להוריד פלאגין ל-SL".

 5. אממ…
  אני על ie6 וזה עובד אצלי מצויין. אבל אם אצלך זה לא עבד טוב זה באמת מראה שהתאימות היא לא מושלמת…

  האיטיות זה פועל יוצא של משקל קובץ. יש המון אתרי פלאש שאני נוטש עוד לפני שמספיקים להיטען.
  מניח שכרגע הם נמצאים בשלב של הפגנת יכולות ואיכויות ולכן המעט סרטונים שקיימים ברשת מאוד כבדים. מעניין לנסות להוריד קובץ למחשב ולראות אז איך הוא עובד, לא מאמין שיש הבדל משמעותי מול פלאש.

  יצא לי לעבוד עם יותר מתכנתי פלאש שלא מבינים כלום מהחיים שלה מאשר כאלה שכן. תיכנות גרוע של באנר קטן יכול להשבית לגולש את המחשב (cpu מתנפח) ולפגוע בתפקוד של האתר כולו…
  כמו שאמרתי – אני חושב שבנקודה של הגמישות בשפות – כאן מיקרוסופט תיקח בגדול אם פלאש לא תאפשר את זה גם. ואם היא כן תאפשר – אני בעד 2 טכנולוגיות שירוצו יחד (ולא שאחת תכריע את השניה שתעלם) – תחרות תמיד טובה לצרכנים. רק כשפיירפוקס התעוררה, מיקרוסופט החליטו להוציא את ie7 – אחרת זה לא היה קורה לעולם…


  אלי ענתבי
  entry interactive
  http://www.entry.co.il

שלח תשובה