בניית קישורים

‏ • 31 ביולי, 2008

טקסט: בניית קישורים – רקע

אחד המרכיבים המרכזיים כיום בקביעת הדירוג של דף מסוים ברשת ע"י מנועי החיפוש הוא בניית קישורים. בניית קישורים יכולה להעלות את דירוג אתרך ויכולה גם לפגוע בו. הגורמים המכריעים בעת בניית קישורים הם כמות הקישורים שמובילים לאתרך, הדירוג של אותם מקשרים והנושא שמקשר אליך. במאמר זה אסייע לך להימנע מטעויות נפוצות ולהתמקצע בתחום בניית קישורים. בניית קישורים היא למעשה התחום היחיד בקידום אתרים שאינו צורך מקצועיות רבה וכסף אך צורך זמן רב.

טקסט הקישור – Anchor Text

אחד המרכיבים החשובים אם לא הכי חשוב בבניית קישורים הוא "טקסט הקישור". "טקסט הקישור" הוא בעצם הביטויהמילים שעליהם יש ללחוץ כדי להגיע אל העמוד אליו הקישור מוביל. חשוב לשמור על רלוונטיות טקסט הקישור בעת בניית קישורים אך חשוב גם לגוון מידי פעם ע"מ שהאלגוריתם של מנוע חיפוש כלשהו לא יעניש אותנו. איך ניתן לגוון את טקסט הקישור בעת בניית קישורים ? אפשרות אחת היא להוסיף מילים מסוימות ואפשרות שנייה שראוי לבצע גם לעיתים תכופות היא להשתמש במילים נרדפות. לפי גוגל, קישורים המצביעים לאתר מסוים עם Anchor Text כלשהו יקבעו את האמון של גוגל. אם נוצרה בניית קישורים איכותית לאתר מסוים, כאשר תחפשו את הביטויהמילים שנכתבו ב-Anchor Text תמצאו את האתר שעבדתם על בניית הקישורים שלו כה קשה. דוגמא (סלחו לי אם האתר מצנזר אותה, אין כאן תצוגה מקדימה להגשת המאמר):

<a href="http://www.interblog.info/">Anchor Text</a>

אם האתר שלי הוא למעשה בלוג קידום אתרים עלי לגוון לפעמים עד אשר קישורים המצביעים אלי ייראו כך :

 • בלוג קידום אתרים
 • בלוג קידום אתר
 • בלוג שיווק אתרים
 • בלוג שיווק ברשת
 • אוראל אלימלך

יותר ביטויים מופיעים = התמקדות של מנועי החיפוש בביטויים המרכזיים + אי ענישת האתר. זכרו גם כי יש לגוון בעמוד שאליו מקשרים ולשים לב שלא כל בניות הקישורים הדדיות.

פופולאריות הקישורים – Link Popularity

רוב האלגוריתמים של מנועי החיפוש בתקופתנו מסתמכים הרבה על פופולאריות הקישורים המצביעים לאתר מסוים. קישורים אלה המצביעים לאתר מסוים נקראים קישורים נכנסים וראוי להפנות אליהם הרבה זמן בעת קידום אתר מקצועי ובניית קישורים. כמות ואיכות הקישורים בעת בניית קישורים הם לכאורה ה-Link Popularity בעיני מנועי החיפוש. דירוג ה-Page Rank של גוגל מסתמך אך ורק על קישורים נכנסים. על פי האלגוריתם מבית גוגל – ככל שיש יותר קישורים נכנסים (כמובן בהתאם לחוקים שאסקור בהמשך) כך דירוג האתר יעלה.

בניית קישורים חד כיוונית

תוכן האתר שלך חשוב מאוד בעת התחשבות במאפיין מדד בניית קישורים. אם תוכן האתר שלך יהיה מעניין הקישורים יבואו מעצמם. קחו למשל את המאמר הנוכחי, אם הרבה בלוגרים יכירו אותה ובתקווה שהתוכן שמוצע בו איכותי אני אקבל מהם קישורים באופן אוטומטי ללא בקשה תחילה. אז איך תבנו מערך כזה ללא הרבה מאמץ ?

 • כתיבת מאמרים בעלי תוכן טוב. מנועי החיפוש אוהבים לראות מאמרים עם תוכן טוב. הקישור הנכנס יגיע בצורת קרדיט לאתר שלכם שתוסיפו במאמר. אתרי מאמרים שמנועי החיפוש בישראל אוהבים: Articles , Reader , Shvoong .
 • לטקבק בבלוגים, אתרי WEB 2.0, פורומים ומדיות חברתיות אחרות כאשר הקישור נמצא בחתימה או בכל מקום שמאפשר זאת. דוגמא: תוכלו בקלות להוסיף לאתר שלכם קישור חד כיווני מ-Delicious או מ-Flicker.
 • הוספת האתר למדריכים וספריות מקוונות. רשימת ספריות מקוונות איכותית נמצאת בויקיפדיה, את השאר אשאיר לכם לחפש בגוגל.
 • לאחרונה הורגש שמנועי החיפוש מתמקדים יותר בקישורים מפוסטים בבלוגים איכותיים ומאתרי מדיה איכותיים – קחו זאת לתשומת לבכם.

קישור סטאטי

בעת בדיקת העמוד ממנו תקבלו קישור יוצא לאתר שברשותכם בדקו שהקישור שקבלתם לא מכיל JavaScript או Redirect וכמובן שלא יבוא בתור תמונה אלא אך ורק בתור קישור טקסטואלי. אם בכל זאת אתם רוצים לקנות באנר באתר מסוים מומלץ להוסיף למאפיין Alt של התמונה מידע ופרטים על אתרכם שלחיצה על הבאנר המדובר תוביל אליו. הקישור אמור להיראות כך ורק כך: <a href="http://www.BlaBla.com/">Bla Bla</a>. בדקו שהמחליף לא הכניס את הערך NoFollow לתוך הקישור או ראש העמוד בתוך המאפיין Rel. היזהרו גם מעמודים שמכילים טקסט מוסתר או טקסט בצע רקע הדף, טקסט זעיר שאינו נראה לעין המשתמשים או שקשה לראותו.

טיפים כלליים

 1. מיקום הקישור בדף המקשר – כמו שההיגיון אומר – איכות הקישור הנכנס יורדת עם תחילת העמוד אל סופו. אם תשיגו קישור מתחילת העמוד מנועי החיפוש יחשיבו זאת יותר מאשר קישור ב"פוטר" של אותו דף המקשר אליכם, כל זאת בעוד שקישור מגוף הטקסט ייחשב הכי הרבה.
 2. קישור מעמוד בנושא שלכם – כאשר אתם מבצעים פעולה מסוג בניית קישורים עליכם לבדוק שהעמוד ממנו אתם מקבלים קישור יעסוק בנושא קרוב עד כמה שאפשר לנושא שלכם. אם אתם רוצים לקדם את הביטוי "כורסא", קישור מחנות וירטואלית של חברת אמריקן קומפורט יועיל הרבה יותר מאשר קישור מבלוג העוסק בהיסטוריה של שנות ה-70 בצ'כיה. עוד מרכיבים חשובים מעמוד באותו נושא: הכותרת חייבת להיות קרובה, משפט או שניים מגוף הדף העוסקים בנושא יועילו וגם קישור לאתר אחר בנושא של אתרכם מגוף הדף יעזור.
 3. כמות הקישורים היוצאת מאותו עמוד – בעניין זה הקפידו לשמור על יחס הגיוני ולא לקבל קישורים מ"חוות קישורים" בהן יש יותר מ-20 קישורים העוסקים בנושאים שונים. אם הקישורים עוסקים באותו נושא או בנושא קרוב לשלכם עד 20 קישורים יוצאים ועדיין הקישור אליכם יהיה רלוונטי אך לא יותר ממספר זה.
 4. עמוד תוכן – בדקו שהעמוד מכיל תוכן אמיתי וערכי לגולש ולא עמוד ריק שממנו יצא אליכם קישור.
 5. קישור מודגש עם טקסט מצורף המסביר על האתר – עדיין לא הוכח כך אך אין מה להפסיד, תמיד הוסיפו הדגשה לקישור וטקסט בצד המציין עוד פרטים אודות האתר, ממש כפי שאני עשיתי: <a href="http://www.interblog.info/" target="_blank">אוראל אלימלך</a> – הבלוג של אוראל אלימלך. בלוג אישי, בלוג טכנולוגיה ואינטרנט, בלוג קידום ושיווק אתרים..
 6. בדקו שלעמוד צפוי או קיים דירוג PageRank – החליפו קישורים אך ורק אם ניתן לאתר בעבר דירוג PageRank או שהוא עתיד לקבל.
 7. בקשו שהקישור יופיע בעמודים ספציפיים ולא בכל האתר – מנועי החיפוש מזהים בקלות קישורים גלובאליים. אומנם ענישה לא בטוח תגיע על מעשה שכזה אך אם תפרסמו בפוטר של פורום גדול בכל עמודי הפורום הקישורים לא יהיו ממוקדים כי לכל עמוד כותרת אחרת ומנועי החיפוש יחשיבו זאת כקישור יחיד.
 8. כמובן שיש עדיפות רבה לעמודים שמופיעים ראשונים בתוצאות החיפוש אם יש לאותו ביטוי מתחרים.
 9. וותק הדף – קיימת חשיבות רבה לוותק העמודהאתר המקשרים אליך. ככל שיהיה יותר וותיק כך הקישור יהיה יותר רלוונטי.
 10. הכי רלוונטי אל הכי פחות (דפים) – עמוד בית > עמוד משנה המקושר מעמוד הבית > עמוד לא מקושר מעמוד הבית.

כללי "אל תעשה" בבניית קישורים

סקרתי מספר כללים בגוף המאמר עד לכאן אך ראוי להוסיף עוד מספר תנאים וחוקים שאסור לעשות.

 1. אין לקשר מאל אתרי קזינו, פורנו וכדומה, מנועי החיפוש יודעים לזהות אתרים מ"שכונה רעה" וזה יפגע בך.
 2. אין לקשר מאל אתרים שנענשו ע"י מנועי החיפוש ונמחקו מהם אן שהדירוג שלהם ירד.
 3. אין להשתמש במערכות שימוש אוטומטיות להחלפת קישורים (בשביל למצוא מחליפים יש להשתמש בשירותים כמו InterLink).
 4. אין לקנותלמכור קישורים, מנועי החיפוש מבחינים באתרים כאלה ולעיתים מענישים אותם ואת מכריהם.

בהצלחה!

תגיות: , , , , ,

Qo0gLe

בתחילת ההתמכרות למחשבים, אינטרנט, קידום אתרים וטכנולוגיה ניהל קהילות ענק, המשיך בלימוד תכנות שפות Web, הקים ומכר חברת אחסונים חינמיים שהניבה לו ידע רב בתחזוק שרתים וסכומי כסף נאים וכעת כותב מאמרים מקצועיים ותר אחר הפרוייקט הבא.

תגובות בפייסבוק