כלים להקמת אתר מסחר אלקטרוני וסליקת כרטיסי אשראי

‏ • 14 בדצמבר, 2006

טרנזילה בע"מ (TRANZILA) הנה חברה המספקת פתרונות מתקדמים לחיוב כרטיסי  אשראי, הוראות קבע בנקאיות, הנפקת חשבוניות אוטומטיות, אבטחת מידע ופתרונות  לסינון הונאות באינטרנט.

 


 

והרי המציאות, אין סודות כמוסים ושיטות נסתרות לפעילות e-business מצליחה. ישנם פשוט מספר של כללים ששילובם יחד ינפיקו לך עסק און ליין משגשג ומניב פרי. חסרון של אחד מכללי הצלחה אלו יגרמו לכישלון ולאתר רפאים.

 

כתיבת תוכנית עסקית

תחילת כל פעילות עסקית רצינית באינטרנט כמו במסחר מסורתי, מחייבת מחשבת תחילה, תכנון חכם וכתיבת תוכנית עסקית, אשר כוללת מספר מרכבים:

בחירת תחום הפעילות

איתור של קהל היעד אליו תפנו, על מנת למכור את מוצריכם ושירותכם.

הגדרת העסק

הבנת הסביבה התחרותית: מתחרים, הזדמנויות, סיכונים וכמובן את מגמות השוק.

– הבנת הכוחות הסביבתיים, כגון: הסביבה הכלכלית, המשפטית, והתרבותית של השוק.

– יצירת יתרון תחרותי מתמשך.

 

 

רישום דומיין ורישום סימן מסחרי

תחילת הפעילות המעשית לחדירה לשוק ולהצגת האתר לקהל הלקוחות, היא רישום שם דומיין (Domain) או בעברית שם מתחם. שם הדומיין הנו הכתובת, השם ותעודת הזהות העסקית באינטרנט. שם הדומיין הנו צירוף של אותיות ומספרים המושכרים לשימושה של החברה, הארגון או אנשים פרטים. בנוסף שם הדומיין משמש לזהות שרתי דואר אלקטרוני. גם ללא אתר באינטרנט ניתן להתחיל להשתמש בזהות הדומיין שלכם, לצורך קבלה ושליחת דואר אלקטרוני וזאת על ידי חניית או הפניית הדומיין בשרתי דואר אלקטרוני. עליכם לחשוב, להסיק ולהגות מתוך הניתוחים המקדימים שבצעתם, שם המתאים לעסק שלכם. שם אשר ישדר לקהל היעד, את המסר אותו אתם רוצים להעביר, ליצור גירוי ומשיכה לקהל היעד המתאים ובאותו זמן להרחיק קהלים אחרים אשר יגרמו לבזבוז משאבים. לדוגמא אתר חדשות יכלול את השם news וכדומה.

לאחר שבדקתם ומצאתם כי שם הדומיין שבו אתם מעונינים פנוי, עליכם לוודא שאין על השם המסויים, זכויות יוצרים, פטנט או זכות קניין. לרשותכם מנוע חיפוש המסייע בבדיקה זו, הנמצא באתר משרד המשפטים הישראלי. במקרים מסוימים בהם עלולה להיווצר בעיה משפטית, על רקע שימוש או פגיעה במוניטין של חברה אחרת, רצוי להתיעץ עם עו"ד המתמחה בנושאפיתוח אתר

 

פיתוח אתר

עכשיו שכבר יש לכם שם לאתר, יש צורך לבנות את הפלטפורמה / החנות, אשר תשמש אתכם ככרטיס ביקור של העסק ותשמש כחנות למכירת המוצרים והשירותים, החל מהצגתם הויזואלית ועד לשלב בחירת המוצרים והתשלום בקופה. בשלב ה Design יהיה עליכם להגדיר, את מרכבי האתר, יכולותיו רכיבים נוספים כגון:

– יכולת ניהול מכרזים

– מכירות פומביות

– מועדוני לקוחות

– דירוג וביקורת מוצרים

– שליטה ובקרה על ההזמנות וכדומה

– לדאוג שהאתר יהיה קל לניווט והתמצאות

– שיופיעו בו תוכנים רלוונטים שיועדכנו מעת לעת ויעבירו לגולשים את המסרים הרלוונטים בעינכם

וכמובן לספק לגולשים ייחודיות וערך מוסף אמיתי, אשר יסיעו ללקוח לבחור בכם ולא במתחרים.

 

 

אכסון אתר

בשלב פיתוח האתר יהיה עליכם להתחיל לאסוף הצעות מחיר מספקי אכסון אתרים (Hosting). מכיוון שאתר החברה הנו זירת מפגש וחלון ראווה עסקי, הוא חייב להיות נגיש וזמין במהירות לקהל הגולשים מרחבי העולם. הדגשים אשר יובילו אתכם להחלטה, באיזה ספק לבחור, הם: היבטים טכנים וערך מוסף, אשר מספק ספק האכסון. המאפיינים הטכנים שעליכם לבחון הם:

פריסת השרתים בעולם, אשר יכולה לסייע לגולשים שלכם לגלוש בצורה מהירה יותר לאתרים.

עפ"י שפת פיתוח האתר להחליט על הפלטפורמה השרתים: Windows  או Linux.

נפח האכסון

תעבורה החודשית

כמות תיבות הדוא"ל

רמת תמיכה טכנית, שעות פעילות החברה, זמינות וכדומה.

 

 סליקה וחיוב כרטיסי אשראי

כל סוחר המחליט לחייב כרטיסי אשראי בעסק, מחוייב לממש מספר משימות:

א. התקשרות מול חברות: מה הם מספרי ספק, תאור סוגי ההסכמים (מסמך מלא וחסר) וכדומה.

ב. התקשרות טכנולוגית: התממשקות למערכת סליקה.

 

  חברות האשראי ומספרי ספק:

  כל סוחר המבקש לחייב לקוחות באשראי, צריך לקבל את אישור חברות האשראי (מספרי ספק).

  מספר ספק הנו האישור של חברות האשראי לסוחר, המאשר לו לחייב את הגולשים.

 

קיימות שלוש חברות:

א. ישראכרט: אשר סולקת את הכרטיסים: ישראכרט, מסטרכארד ואמריקן אקספרס.

 ב. ויזה כאל: אשר סולקת את הכרטיסים: ויזה מקומי ובינלאומי ודיינרס.

ג. לאומי קארד: אשר סולקת את הכרטיסים: ויזה מקומי ובינלאומי.

 

מול החברות יש לסכם את הנושאים הבאים:

1. גובה האחוזים שישולמו כל חודש מתוך מחזור העסקות.

2. גובה ערבויות.

3. מועד התשלום לבית העסק.

 

– ההבדל בין מספרי ספק עבור עסקות במסמך מלא / מסמך חסר:

א. עסקה שבמהלכה מגוהץ כרטיס האשראי, באמצעות קורא כרטיסים, נחשבת לעסקה

במסמך מלא. הערה: גם כאשר אין חתימה של הרוכש, נחשבת העסקה "כמסמך מלא".

בעת גיהוץ הכרטיס בקורא כרטיסים, נשלפים נתוני כרטיס האשראי מהפס המגנטי

ומועברים לחברת האשראי כחלק מנתוני העסקה ומציינים, כי העסקה בוצעה כעסקה

במסמך מלא.

ב. עסקה שבמהלכה כרטיס האשראי לא גוהץ, לדוגמא: עסקת אינטרנט, טלפון או דואר

נחשבת כעסקה במסמך חסר.

 

התממשקות טכנולוגית למערכת סליקה
על מנת לחייב את הגולשים המבקשים לרכוש מוצרים או שירותים באתרכם, עליכם לשדר לחברות האשראי, את פרטי האשראי של הגולשים, לטובת בדיקת תקינותם ויכולתם לשלם עבור השירותים. עליכם לבחור בספק פתרונות חיוב אשראי (סליקה), שיספק לכם את היכולת לשדר את פרטי כרטיס האשראי של הגולש בזמן אמת לבדיקה בחברות האשראי, לספק פתרון ידני עבור לקוחות המבקשים לשלם באמצעות טלפון, ממשק דוחות וסטטיסטיקה מתקדם אשר יסייע לכם לקבל תמונת מצב עדכנית על הנעשה בעסק וכמובן שיהיה בעל רשיון לעסוק בכך, יקפיד על נושא אבטחת מידע ויעמוד בסטנדרטים בינלאומיים עפ"י הנחיות חברות האשראי, לדוגמא: תקן
PCI.
  

אבטחת מידע

אבטחת המידע באתר, מקדמת מספר מטרות: האחת משמשת את בעלי העסק עבור שמירה על האתר ממזיקים שונים, כגון האקרים המנסים לפרוץ או להזיק לאתר ולגנוב מבסיסי הנתונים מידע רגיש על לקוחותיהם. האמצעים להגנתו כוללים מפתחות הצפנה SSL ברמת הצפנה Bit 128 המיועדים להצפנת מידע המועבר בין נקודות שונות. בנוסף קיימות מערכות הדוגמות על בסיס יומי את האתר והאפליקציה ומדמות פריצות לאתר ואיתור נקודות תורפה שונות, החל מסריקת פורטים (PORT), SQL injection וכדומה ובסיום כל בדיקה ממליצות על השיפורים הדרושים. כמובן שככול שהתקציב הארגון עבור אבטחת מידע גבוה יותר, ניתן לרכוש סקרי אבטחת מידע מחברות המתמחות בתחום ולממש תהליכי הקשחה הדרושים להגנה על המערכת. המטרה השניה וחשובה באותה מידה היא עבור תדמית חיובית מול הלקוחות.

 

 

מהלכים שיווקים

על מנת לדאוג שלקוחות יגלשו ויגעו לאתר שלכם, עליכם לבצע מהלכים שיווקים רבים, אשר יהפכו את האתר שלכם לשם דבר ומותג חזק באינטרנט. בין המהלכים ניתן למנות:

 

קידום אתרים:

 SEO (search engine optimization) בעולם האינטרנט, כל גולש יודע, כי בכדי לאתר מידע רלוונטי ברשת, הלקוח הפוטנציאלי צריך לחפש אותו במנועי חיפוש ופורומים שונים, לכן עליכם להרשם ולפעול בדרכים שונות, על מנת לקדם את האתר לראש הרשימה וכמובן לדאוג שישאר בראשה!

Affiliate program:

"תן לאחרים לעבוד בשבילך" בכדי למשוך לקוחות פוטנציאלים לאתר, לא חייבים לעבוד קשה, אחת הדרכים המקובלות ביותר, היא הפניית לקוחות לקניה מאתרים אחרים בעלי רייטינג גבוה, כאשר בפועל כל הפניה שתסתיים במכירה, תזכה את האתר אשר הפנה את הלקוח באחוז מהמכירה.

פרסום וקידום מכירות:

עפ"י ההבנה ואיתור קהל היעד המתאים לסוג המוצרים שלכם, עליכם לפרסם את האתר בכל צינור שיווק ומדיה מקובלת על מנת למשוך את הקהל המתאים לאתר. זכרו: חובה להציג ולהדגיש בכל פעילות שיווקית, את הערך המוסף אמיתי שלכם, אשר ייסיע לגולשים להחליט נכון ולקנות אצלכם באתר !

הקרנת איכות

סיפוק של תכנים חדשים, ניהול של קהל גולשים קבוע וייחודיות זוהי רק תחילת הדרך, האתר חייב לשדר חדשניות ומעל הכל איכות. כשמדברים על איכות אין הכוונה לאיכות התוכן שכן זהו עניין של דעה והתעסקות, אלא לאתר מהיר, חד ובעל מסר ברור. עיצוב האתר חייב להיראות טוב וקל לניווט, צבעי אתר חזקים יצרמו לעין הגולש וחוסר הנוחות בסופו של דבר תביא לעזיבתו. שביעות רצונו של הגולש תביא לביקור נוסף באתרך, ואף למבקרים נוספים שהופנו על ידיו.


ערך מוסף

תשאלו את עצמכם לרגע , מדוע אתרים כמו Amazon.com ו- Yahoo.com כל כך מצליחים? הסיבה טמונה בכך שהם מספקים ערך מוסף, אפשר אף לומר ייחודי.

כל השואף להקמת עסק אינטרנטי חייב לחשוב במה אתרו יכול להיבדל מעשרות אתרים אחרים הדומים לו? מה הוא יכול להציע שלאחרים אין? כלל זה חייב להילקח בחשבון לפני הכל!! ללא תוכן אמיתי שקיים בו צורך, האתר יהפוך לעוד אחד מיני רבים.

 

 

תגיות: , ,

תגובות בפייסבוק