מדריך וורדפרס: העברה מ-WAMP אל WebMatrix

‏ • Internet Israel

עד וובמטריקס, אם הייתי צריך להתקין וורדפרס במחשב שהוא לא לינוקס, הייתי צריך להשתמש ב-WAMP, תוכנה המדמה שרת Apache ומאפשרת תמיכה ב-PHP ו-MySQL. כיום, מיקרוסופט מאפשרת ל-PHP ול-MySQL לרוץ באופן טבעי על שרת חלונות וניתן לראות את זה בקלות באמצעות תוכנת וובמטריקס שעליה לימדתי במדריך הזה. התוכנה מאפשרת להתקין בקלות מדהימה וורדפרס על המחשב האישי שלך – להתקין תוספים ועיצובים וכן לשנות קבצים באופן מאד נוח ופשוט. בסופו של יום וובמטריקס מאפשרת גם להעלות את אתר הוורדפרס שלנו ישירות לספק אחסון נבחר ובכך מפשטת מאד את תהליך היצירה וההעלאה של האתר.

בדרך כלל יהיה קשה להפעיל גם WAMP וגם וובמטריקס על מחשב אחד. מסיבות טכניות שונות (כמו למשל שליטה על localhost) ולפיכך אם תתקינו וובמטריקס תצטרכו להפרד לשלום מה-WAMP שלכם שיפסיק לעבוד לאחר ההתקנה. אין צורך ב-WAMP עובד על מנת לבצע את ההעברה.

במדריך זה אני אסביר איך לבצע העברה של אתר וורדפרס שמותקן על WAMP אל וובמטריקס.

על מנת להעביר אתר מ-WAMP אל WebMatrix אנחנו צריכים לבצע את הדברים הבאים:

1. התקנת וורדפרס

2. העברה פיסית של הקבצים מתיקית WAMP אל תיקית וובמטריקס.

3. העברה של מסד הנתונים (שזה השלב הקשה)

התקנת וורדפרס

אנו נתקין וורדפרס כרגיל בוובמטריקס באמצעות בחירה בגרסה העברית של וורדפרס מ-Microsoft Web Gallery. למי שלא זוכר – ככה מתקינים וורדפרס על וובמטריקס.

לאחר ההתקנה, אנו ניגש לקובץ ה-wp-config.php שנמצא בתיקיה הראשית באמצעות וובמטריקס ונעתיק את תוכנו:

image[5]_thumb_thumb

קובץ זה מכיל את ההגדרות החשובות לנו בוורדפרס.

את התוכן אנו נעתיק ונשמור על notepad או בכל מקום אחר (לא וורד), אפשר גם להכנס לתיקיה ולהעתיק את הקובץ באופן ידני. היכן התיקיה נמצאת? פשוט מאד! ניגש ל-Site ונוכל לראות:

image[8]_thumb_thumb

מה שיש ב-Path זו התיקיה במחשב שלנו שבה יש את קבצי הוורדפרס שהתקנו זה עתה. אנו יכולים ללחוץ על הקישור וסייר החלונות יפתח לנו במקום המתאים.

העתקת הקבצים מ-WAMP

על מנת להגיע אל תיקית הקבצים של WAMP אנו נלחץ על סמליל ה-WAMP ונבחר ב-www directory:

image

זה יביא אותנו אל תיקית ה-WWW של ה-WAMP שלנו, שם נאתר את התיקיה שלנו:

בסופו של דבר, התיקיה של האתר שלנו צריכה להראות כך:

image[26]_thumb[1]_thumb

את התיקיה הזו יש להעתיק אל מיקום התיקיה הקיימת של אתר הוורדפרס שלנו ולהחליף אותה. אחרי ההעתקה, אנו נחזיר למקומו את קובץ wp-config.php המקורי שאותו שמרנו קודם לכן.

אחרי שסיימנו להעתיק את הקבצים, נבדוק שהכל תקין באמצעות הרצה של האתר עם וובמטריקס. אם הכל תקין, אנו נראה שהאתר לא ממש השתנה, אך יש לנו תוספים חדשים באיזור התוספים וכן עיצוב חדש באיזור העיצובים. עכשיו נותר לנו להעביר את מסד הנתונים.

העברת מסד הנתונים

זה החלק המסובך יותר, אנו נפתח את ה-cmd (לוחצים על run ואז בחלון השחור אנו נלחץ על cmd) ונגיע אל:

C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 5.1\bin

כאשר יכול להיות שמספר הגרסה שלכם שונה (פשוט תסתכלו בסייר ותעתיקו משם את הכתובת) מה שחשוב הוא להיות בתיקית bin כי שם יש את mysql.exe.

אחרי שהגענו למיקום, אנו נכתוב את הפתגם הבא:

mysqldump -uroot -p123456 wordpress > C:\wamp\www\wordpress.sql

כאשר:

123456 זו הסיסמה שלכם. מה? איזו סיסמה? זו שבחרנו בתהליך ההתקנה של webmatrix, זוכרים?

wordpress (בלי ה-sql. שצמוד אליו) הוא שם מסד הנתונים של וורדפרס ב-WAMP.

image

אחרי שהרצנו את השורה הזו ולחצנו אנטר, אנו נגלה שהקובץ wordpress.sql נמצא במיקום wamp\www.

עכשיו לחלק הקשה באמת – הייבוא שלו אל מסד הנתונים שלנו. נפתח את תוכנת וובמטריקס שלנו ונסתכל מה שם מסד הנתונים שבו אנו משתמשים. זה הרבה יותר פשוט ממה שאנו חושבים – כל מה שעלינו לעשות זה ללחוץ על Databases בתפריט בצד שמאל למטה ואז להסתכל איזה שם כתוב ליד העיגול הצהוב – שימו לב שמדובר בעיגול הצהוב ולא במשהו אחר ותסתכלו היטב על התמונה:

image[41]_thumb_thumb

יש לכם את השם? מצויין, השלב הקשה עוד מעט מאחורינו. אנחנו נחפש את תוכנת MySQL Command Line Client, היא הותקנה יחד עם וובמטריקס (באמת!) אנו נחפש אותה ונפעיל אותה

image[44]_thumb_thumb

אחרי שהפעלנו יופיע בפנינו חלון שחור קטן, שם נידרש להקיש את הסיסמה.
אחרי שהכנסנו את הסיסמה, אנו נכניס את הפשתגן הבא:

\. C:\wamp\www\wordpress.sql

זה הכל! ירוצו כמה וכמה שורות, זה יכול לקחת קצת זמן וזה הכל!

עכשיו כל מה שנותר לנו לעשות זה להעתיק את קובץ ה-wp-config.php שהעתקנו את התוכן שלו קודם חזרה אל המיקום המקורי שלו תוך דריסה מלאה של מה שהיה קודם ו… זה הכל! אם נריץ שוב את האתר באמצעות הוובמטריקס נראה שכל התוכן והעיצוב של האתר עבר. עכשיו אנחנו יכולים לעבוד עליו בניחותא.

תגיות: , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק