מדריך SEO – כתובות ידידותיות

‏ • Internet Israel

כתובות ידידותיות הן אחד מהדברים החשובים שיש ב-SEO. תחשבו למשל על דף מסוים באתר שלי: http://www.internet-israel.com/?p=2 הכתובת הזו מובילה לדף ה'אודות' של האתר. אבל אם אני משתמש בכתובת ידידותית, אני יכול להחליף את הכתובת הדי מבחילה הזו עם כל הפרמטרים המוזרים לכתובת יותר ידידותית כמו: http://www.internet-israel.com/about/ . כתובות ידידותיות טובות גם לגולשים שיכולים להבין על מה בדיוק מדבר הדף ממבט חטוף, בנוסף הכתובות טובות עבור מנוע החיפוש כי אפשר להציג בהן היררכיה של דפים ובכך לגרום למנוע החיפוש להכיר יותר טוב את האתר וכן עוד דרך להראות למנוע החיפוש מידע נוסף על הדף.

איך זה עובד? השרת מקבל את הכתובת (הוירטואלית) ל: http://www.internet-israel.com/about – הוא יודע שאין כזו כתובת באמת על השרת. הוא לוקח את הכתובת ושולח אותו לאתר שלנו לדף index כלשהו שממיר את ה-about לפרמטר המתאים. כל זה נעשה באופן שקוף לחלוטין למשתמש שמבחינתו הוא מכניס את http://www.internet-israel.com/about ומקבל את הדף שהוא רצה בלי לדעת בכלל שום דבר על פרמטרים וכל הג'אז הזה.

איך עושים את הפלא הקטן הזה? זה תלוי באיזו מערכת אנו מריצים את האתר שלנו. אם אנו מריצים את האתר על שרת מבוסס לינוקס, יש קובץ בשם htaccess שמטפל בעניין ואני לא אכנס להסבר אודותיו פה.

בשרת מבוסס חלונות, יש מנהל גרפי נעים מאד ב-IIS manager שמטפל בעניין בקלות. אם אתם בונים את האתר שלכם באמצעות WebMatrix אתם יכולים ממש לעשות את הכתובות האלו באופן פשוט ונעים:

נכנס ל-iis:

כניסה ל-iis manager

(אם אין לכם iis בתפריט ההתחלה שלכם, אתם תצטרכו להתקין את תוכנת iis manager באמצעות Web Platform Installer)

נבחר את default web site ונמצא שם את url_rewrite:

פתחו את URL-Rewrite

נלחץ על url_rewrite ואז נבחר ב-Add rule:

להוסיף Rule

מכאן זה די אינטואיטיבי, נבחר ב- User friendly url:

בחירה ב-user friendly url

אם למשל אני רוצה לתת friendly url ל: http://localhost/index.php?name=moshe אני אכניס את הכתובת הזו, למשל:

יצירת ה-rule

ואז בכל פעם שאכנס ל /moshe אני אכנס ל-URL האמיתי.

כמובן שלא חייבים לעשות את זה ב-localhost. אם האתר שלנו נמצא על גבי שרת מבוסס חלונות אפשר וצריך לבקש גישה ממנהל השרת ל-url_rewrite ולהגדיר את הכל שם – רק לא לשכוח להשתמש בשם הדומיין שלכם ולא ב-localhost!

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק