מדריך דרופל 7 – הרחבת סוגי השדות והוידג'טים

‏ • Internet Israel

בנוסף לסוגי תכנים שונים, אנו יכולים ליצור גם סוגי שדות שונים. כל תוכן יכול להכיל אינסוף שדות כאשר שדות יכולים להיות כל פריט מידע שהוא. במאמר קודם הראיתי איך יוצרים סוגי תכנים כאוות נפשנו וכיצד אנו יוצרים שדות חדשים. באופן דיפולטיבי, אנו יכולים ליצור שתי סוגי שדות – טקסט – שבו יש משפט או טקסט מסוים בגודל של X תוים או  שדה טקסט שבו יש כמה משפטים כמעט ללא הגבלה. כאשר אנו מחליטים על סוג השדה בהתאם לפריט המידע שאנו רוצים לשמור. למשל פריט מידע שהוא 'המקום שבו נכתב הטקסט הזה' יהיה טקסט כי מן הסתם מדובר בפריט מידע בגודל מצומצם כמו למשל 'תל אביב ' או 'ניו יורק'. פריט מידע שהוא יותר נרחב כמו 'תיאור של המקום בו נכתב הטקסט הזה' יהיה שדה טקסט.

לכל שדה, בנוסף לסוג שלו, יש גם widget (וידג'ט) – מה זה וידג'ט? זה האלמנט בטופס שבו אנו מזינים את התוכן. הרי כשאנו יוצרים סוג תוכן מסוים, נוצר באופן אוטומטי הטפס שבאמצעותו אנחנו והמשתמשים שיש להם הרשאות מסוגלים להזין את התוכן. הוידג'טים הדיפולטיביים הם ממש פשוטים. במדריך הזה אנו נלמד איך להרחיב גם את סוגי השדות וגם את סוגי הוידג'טים:

image

כפי שציינתי קודם לכן, חלק גדול מהשדות ומהוידג'טים ניתנים להרחבה באמצעות מודולים. בואו ונכנס לממשק הניהול -> רכיבים ונפעיל את מודול Number:

image

מודול Number מספק לנו סוג שדה נוסף לטקסט ולשדה טקסט – סוג השדה הזה הוא מספר ובו אפשר להכניס, ובכן, מספרים. נכון שאפשר להכניס מספרים סתם כטקסט, אבל אם אנו מגדירים שדה מסוים כמספר, אנו לא יכולם להכניס סתם טקסט לתוכו ואנו יכולים לבצע איתו ולידציות שונות. נתקין את המודול (נסמן V ליד המודול ונלחץ על שמירת תצורה). ניגש לפאנל הניהול ואז למבנה ואל סוגי תוכן – ניגש לסוג תוכן מסוים ונלחץ על 'נהל שדות':

image

במסך של השדות, אם נרצה להוסיף שדה חדש אנו נראה שיש לנו כמה סוגי שדות חדשים הקשורים למספרים:

image

שדה צף (float), שדה שלם וגם דצימלי הם סוגי מספרים שנבדלים זה מזה בסוגי הולידציות שדרופל עורכת להן. אם נשים לב טוב נראה שסוג הוידג'ט לא משתנה – עדיין שדה טקסט.

אם נחזור לדף הרכיבים ונתקין את מודול list:

image

הרכיב הזה מכניס וידג'ט חדש בשם 'רשימה' שכמה סוגי תוכן – טקסט ומספרים יכולים להשתמש בו. בואו ונתקין את המודול (נסמן V ונגלול למטה עד לשמור תצורה ונלחץ עליו). ואז ניגש שוב לסוג תוכן ונראה מה השתנה:

 

image

אנו רואים שיש כמה וכמה סוגי שדות חדשים הקשורים לרשימה – ואיתם מגיעים וידג'טים חדשים – כמו למשל תיבות סימון (checkbox) או רשימה.

סוג תוכן חשוב נוסף הוא files שיש לו מודול משלו ומאפשר להעלות קבצים יחד עם סוג התוכן. סוג תוכן נוסף הוא image, שגם הוא מופעל על ידי מודול ליבה המאפשר הוספת שדה מסוג תמונה.

לא כל השדות הרלוונטיים מופעלים על ידי מודולי ליבה – ישנם גם מודולים שמוסיפים שדות מסוגים שונים ומשונים ואותם יש להוריד באופן עצמאי לפי הצורך. מודול כזה למשל הוא מודול date שמספק גם ווידג'ט של לוח שנה למשל.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק