מדריך דרופל 7 – ניהול תיבות

‏ • Internet Israel

תיבות הן כלי רב עוצמה בדרופל שמאפשר לנו להציב תכנים שונים בחלקים שונים של העמודים השונים. ממשק התיבות מאפשר לנו גם לשלוט באיזה עמודים התיבה תופיע ולאילו משתמשים. בואו וניצור תיבה לשם ההדגמה. נכנס לפאנל הניהול ונכנס אל מבנה:

כניסה אל מבנה

אחרי כן נחפש ונמצא את קטגורית התיבות:

כניסה אל תיבות

אחרי שאנו לוחצים על תיבות, אנו נגיע למסך ניהול התיבות. מדובר במסך קצת מורכב וקצת מבהיל למי שרואה אותו לראשונה. אבל באופן עקרוני מסך הניהול הזה מפרט את כל התיבות מתחת לחלקי האתר הרלוונטיים:

ממשק התיבות

לכל עיצוב ועיצוב יש חלקים משלו – למשל חלק בשם Header, או חלק בשם Help או חלק בשם Content – המיקום של החלקים האלו תלוי בעיצוב. למשל חלק ה-Sidebar first יכול להיות בצד ימין או בצד שמאל של האתר. חלק ה-Featured יכול להיות במקומות שונים – תלוי בעיצוב.

על מנת להבהיר את העניין נגלול למטה אל חלק ה'מושבת', זה לא חלק באתר אלא איזור בממשק שבו מופיעות כל התיבות שלא עובדות.

העברה של תיבה מאיזור לאיזור

ישנה תיבה שנקראת 'מריץ דרופל', בואו ונעביר אותה אל איזור ה-header. איך עושים את זה? פשוט מאד! או שגוררים באמצעות מקש החצים או שבוחרים את האיזור באמצעות הגלילה. בסופו של יום אנחנו צריכים לראות מצב כזה:

תיבת מריץ דרופל

נגלול למטה ונלחץ על 'שמירת תיבות'.

מייד נשים לב שיש משהו מעניין בצד שמאל למעלה – כיתוב של powered by drupal!

התיבה מופיעה במקום

תיבת מריץ דרופל היא תיבה מאד פשוטה שבעצם מדפיסה את הטקסט 'Powered by Drupal', אנו יכולים להציב את התיבה הזו בחלקים שונים של האתר כרצוננו או להשבית אותה על ידי העברתה לחלק המושבתים.

מיקום התיבה בתוך האיזור חשוב גם הוא כיוון שהוא קובע את סדר הופעת התיבה. בואו ונשים לב לחלק Sidebar first – יש שם מספר תיבות:

סידור התיבות

אם נחליף בין ניווט ל-Management (באמצעות גרירה של מקשי החצים) ונשמור, אנו נראה שסדר התפריט עצמו גם ישתנה.

עולה השאלה המאד מוצדקת, איך לעזאזל אנו יודעים איפה זה Sidebar first ואיך הוא מתבטא במערכת? כפי שציינתי, כל עיצוב ועיצוב מגדיר את האיזורים שלו. איך נדע בדיוק איפה ממוקם כל איזור? אם נגלול למעלה אנו נראה קישור ששמו הוא 'המחשת איזורי תיבות':

קישור המחשת איזורי תיבות

לחיצה עליו תציג בפנינו את איזורי התיבות השונים בעיצוב הנוכחי:

המחשת איזורי תיבות

כל נדע איזה איזור שייך לאיפה ונוכל להתאים את התיבות שאנו רוצים.

מה מקור התיבות? ישנן תיבות שמגיעות מהתפריט – כל תפריט חדש שאנו יוצרים מייצר אוטומטית תיבה משלו שאותה אנו יכולים למקם כרצוננו. ישנם רכיבים שמייצרים תיבות באופן דינמי (נדון על הרכיבים האלו בהמשך) וגם אנו יכולים ליצור תיבות כרצוננו ולהגדיר היכן ובפני מי הן יופיעו.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק