מדריך דרופל 7 – יצירת סוגי תוכן שונים

‏ • Internet Israel

אם עקבתם אחרי סדרת המדריכים לפי הסדר, ראינו שבתחילת הדרך אנו יצרנו סוג תוכן מסוים על מנת שנוכל ליצור מאמר כלשהו. דרופל מאפשרת לנו ליצור סוגי תוכן רבים עבור כל אתר על פי הצורך. כך למשל אנו יכולים ליצור סוג תוכן עבור חדשות, עבור מאמרים ועבור קטלוג. האפשרות הפשוטה ליצור סוגי תוכן מגוונים עם ממשקים מתוחכמים ללא שימוש בקוד הם פיצ'ר חזק מאד בדרופל. המודול, שכבר שולב בליבת דרופל 7 המאפשר את סוגי התוכן נקרא CCK שהן ראשי תבות של Content Construction Kit.

על מנת ליצור סוג תוכן חדש, עלינו לגשת אל פאנל הניהול ואז אל 'מבנה' ואז אל 'סוגי תוכן' יפתח בפנינו דף המראה את כל סוגי התוכן. במקרה של אתר הניסוי שלנו יהיה שם רק סוג תוכן אחד שאותו יצרנו ממש בהתחלה:

יצירת סוג תוכן חדש

אנו נלחץ על הוספת סוג תוכן על מנת ליצור סוג תוכן חדש בשם 'news' כל השמות של סוגי התוכן הם באנגלית.

טופס יצירת תוכן חדש

באופן עקרוני הטופס הזה הוא די סטנדרטי, אנו צריכים לבחור את השם (שימו לב שהשם באנגלית וכן יש שם מכונה שנקבע אוטומטית), אפשר למלא תיאור של סוג התוכן. למטה ישנן לשוניות שקובעות את ההגדרות הדיפולטיביות שיש בטופס יצירת התוכן מאוחר יותר.

הגדרות טופס שליחה – מאפשרות לנו להגדיר מה יהיה תווית שדה הכותרת, האם נהיה חייבים לבצע תצוגה מקדימה (אם בכלל) וגם לכתוב הסברים בטופס עצמו על התוכן ועל מה הוא משמש.

אפשרויות פרסום – מאפשרות לנו להגדיר את ההגדרות הדיפולטיות – מה יהיה מסומן מראש ואם התוכן יהיה רב לשוני או מוגבל לשפה אחת בלבד.

הגדרות תצוגה – האם להציג את המטה-מידע, כלומר את המידע על המחבר ועל זמן הפרסום.

הגדרות תפריט – האם להכניס את התכנים מהסוג הזה אל תפריט מסוים.

לאחר השמירה אנו יכולים להוסיף שדות.

 

כל תוכן בדרופל בא באופן עקרוני עם מספר שדות שהעיקריים ביניהם הם תוכן (שחייב להיות) ושדה טקסט. אנחנו יכולים להוסיף עוד שלל של שדות לכל סוג תוכן שהוא. בדף סוגי התוכן ניתן ללחוץ על 'נהל שדות' :

נהל שדות

לאחר הלחיצה אנו נגיע למסך שבו אנו יכולים להוסיף שדות רלוונטיים לסוג התוכן.

הכנסת המידע לטופס

בדיפולט כאמור יש רק שני שדות – כותרת וטקסט. על מנת להוסיף שדה חדש (למשל טקסט הסבר על הכתבה) אנו נכתוב שם בלועזית, נבחר סוג שדה ונכתוב גם תוית ואז נלחץ על שמירה. למשל:

דוגמא לטופס מלא

לחיצה על שמירה תוביל אותנו למסך שבו אנו צריכים להגדיר תכונות הרלוונטיות לשדה החדש שלנו:

הגדרת תכונות לשדה

כאשר לכל שדה יש את ההגדרות הרלוונטיות אליו. לאחר מכן אנו בוחרים את ההגדרות של רכיב הטופס שאשכרה יהיה זה שדרכו אנו נכניס את התכנים בטופס. זה ההגדרות שהמשתמש יראה.

לאחר השמירה, אנו נראה שהשדה הוסף לרשימת השדות וניתן ליצור תוכן מסוג התוכן הזה.

אם אנו רוצים שבטופס יצירת התוכן השדות השונים יופיעו בסדר אחר, קל לשנות את הסדר הזה באמצעות גרירת השדות ולחיצה על שמירה.

קביעת סדר השדות

כפי שראינו, סוגי השדות שיש בתחילה הם מוגבלים – רק טקסט, ומה עם אנו רוצים שדות נוספים? ומה אם למשל אנו רוצים שבטופס הכנסת המאמר תהיה רשימה? או רחמנא ליצלן להכניס איזו תמונה למאמר שלנו? ומה עם פריטי טקסט נוספים? את זה אפשר באמצעות התקנת רכיבים נוספים שירחיבו את האפשרויות שלנו.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק