מדריך דרופל 7 – יצירת view

‏ • Internet Israel

רכיב View הוא אולי הרכיב המאיים ביותר על משתמשים חדשים בדרופל. בשימוש נכון, ניתן לנצל את ה-view ולעשות איתו דברים מדהימים ביותר. view בעצם הוא מחולל שאילתות למסד הנתונים ומוציא לנו רשימה של דפים שונים לפי קטגוריות שונות כרצוננו. כך למשל, אם יש לי סוג תוכן של חדשות, אני מסוגל באמצעות view ליצור דף מיוחד המרכז את כל פריטי החדשות ממוינות לפי תאריך (או לפי כל קריטריון אחר). כאשר אני קובע מה יופיע בדף הזה ויכול להמיר אותו גם לתיבה אם אני רוצה ובכלל לעשות שמח.

כדי להשתמש ב-view בדרופל 7 יש להוריד את רכיב views  וכן את  מודול ctools. אחרי שהתקנו אותם יש להפעיל אותם באמצעות דף הרכיבים שנגיש מפאנל הניהול:

image

אחרי ההפעלה של שלושתם, אנו נוכל להכנס לפאנל הניהול של views באמצעות כניסה למסך הראשי של פאנל הניהול ואחרי כן אל מבנה ואז נראה שנוסף לנו סעיף חדש ששמו הוא views:

image

לחיצה עליו תביא אותנו לרשימת ה-views הקיימים במערכת. ישנם כמה views דיפולטיביים שכרגע לא נתעכב עליהם אלא נלחץ מייד על כפתור Add new view על מנת ליצור view חדש.

image

 

יפתח בפנינו המסך הבא, אנו נכניס את שם ה-view (באנגלית בלבד), נגלול למטה ונלחץ על Continue and edit:

image

ואז אנו נגיע אל ה-view:

image

הערה חשובה: view לדרופל 7 עדיין נמצא בפיתוח ויכול להיות שתקראו את המדריך הזה ואתם תראו ש-views נראה שונה קצת – זה בסדר – מה שחשוב הוא העיקרון.

במסך זה אנו יכולים לשנות את ה-view. אני אעבור על התכונות השונות ועל מה שאפשר לעשות איתן:

Title

כאן אנו משנים את כותרת ה-view, נלחץ על news  (הקישור הכחול) ויפתח בפנינו חלון שבו נוכל לשנות את ערך השדה:

image

אם נלחץ על Apply ערך השדה ישתנה

Format

כאן אנו משנים את סוג הרשימה שבה התכנים השונים מוצגים. אנו יכולים למשל שכל תוכן יוצג כפריט רשימה מסודרת (ul) או בטבלה למשל:

image

לחיצה על Settings תציב בפני את ההגדרות השונות – אם למשל בחרתי ברשימה – אני יכול לתת class מסוים של CSS לכל טור, להחליט אם מדובר ברשימה ממוספרת או לא ממוספרת:

image

כאשר לכל הגדרה והגדרה יש את ה-Settings שלה – אם בחרנו טבלה, ההגדרות יראו אחרת. הנה ההגדרות של רשימת ה-HTML

image

Filter criteria

זה אחד החלקים החשובים ביותר של Views, כאן אנו מחליטים באיזה פילטרים להשתמש כדי לסנן את התכנים שנמצאים ברשימה שלנו. כאשר מספר הפילטרים הוא עצום. בואו ונוסיף למשל פילטר שידאג להוסיף לרשימה רק תוכן מסוג מסוים:

image

כעת אנו יכולים לבחור מגוון עצום של פילטרים, אנו נבחר בפילטר של content type:

image

נסמן V ונלחץ על Add and configure filter criteria יתגלה בפנינו מסך שבו אנו יכולים לבחור שברשימה יהיו תכנים מסוג תוכן מסוים – אני למשל בחרתי שכל התכנים שיוצגו ב-view יהיו מסוג תוכן news:

image

Sort Criteria

בדומה לפילטר, רק כאן אנו יכולים להחליט על סדר המיון, כאשר באופן דיפולטיבי יש מיון לפי תאריך. אך אנו יכולים לקבוע מיון לפי כל מה שאנו רוצים – לפי סדר אפלאביתי של הכותרת, לפי טקסונומיה או אפילו מיון רנדומלי לגמרי.

Path

בנתיב אנו בוחרים את ה-URL של ה-view.

Menu

ב-Menu אנו יכולים לבחור אם ה-view יופיע בתפריט ואם כן, איך בדיוק.

Accesss

כאן אנו בוחרים אם יהיו הרשאות כניסה ל-View ומי יהיה רשאי להכנס ל-view בהתבסס לפי קריטריונים שונים.

 

לאחר ששינינו את כל הפרמטרים כרצוננו, אנו נשמור את ה-view ונכנס אל הנתיב שלו – במקרה שלנו news – אנו נגיע לרשימה של כל התכנים שמסוננים ומסודרים בדיוק לפי איך שבחרנו.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק