מדריך דרופל – לוגים בדרופל

‏ • Internet Israel

אחד הדברים החשובים ביותר בדרופל הוא מערכת הלוגים וההתראות שלו. המערכת חשובה מאד לאיתור שגיאות ולמציאת בעיות שונות בדרופל – החל מדפי 404 ועד הודעות שגיאה יותר חמורות. הכרה עם מערכת הלוגים היא חיונית בכל מה שנוגע למערכת דרופל.

לוגים (באנגלית logs) הוא כינוי כללי למאגר של התראות והודעות שונות שהמערכת מפקיה. כמעט לכל מערכת ממוחשבת יש לוגים – אפילו למערכת החלונות שלכם. גם דרופל היא מערכת ממוחשבת וככזו יש לה מערכת לוגים משלה.

על מנת להכנס למערכת הלוגים, אנו נכנס למסך הניהול (למי שלא זוכר – יש להפעיל את מערכת הדרופל מתוך וובמטריקס ואז להוסיף admin/ בסוף הכתובת ולהכניס את שם המשתמש והסיסמה שלכם). ומשם נכנס אל חלק הדו"חות:

מסך הניהול

בחלק הדו"חות אנו יכולים לצפות בעדכונים שונים ומשונים הרלוונטיים למערכת דרופל, מערכת הלוגים נקראת בדרופל 'הודעות יומן' ואנו נכנס אל 'הודעות יומן אחרונות':

מסך הניהול - דוחות

מייד תופיע בפנינו רשימה ארוכה עם צבעים מעט פסיכדליים שמציגה את כל ההודעות שמספיק חשובות כדי להכנס להודעות היומן:

רשימת ההודעות

הצבעים השונים וההודעות המרובות בהחלט עשויות לבלבל גם משתמשים קשוחים יותר, אבל חשוב כן לנסות ולהתעמק בהן. ישנן מספר דרגים להודעות:

  • מקרה חרום – הודעות שהן ממש קריטיות לקיום האתר – הסיכוי שתראו הודעה כזו הוא קטן כיוון ששגיאות כאלו בדרך כלל מפילות את האתר.
  • התראה – שגיאות חמורות – בדרך כלל תקלה קריטית בתפקודו של מודול שרלוונטית לכלל המערכת.
  • קריטי – שגיאות פחות חמורות – בדרך כלל שגיאות המונעות ממודול מסוים לפעול.
  • שגיאות – כאן יש את כל שגיאות ה-PHP השונות שמתרחשות באיזורים שונים של המערכת. שגיאות PHP הן קוד PHP שמורץ באופן לא נכון.
  • אזהרות – כאן יש אזהרות שמתקבלות מהרצה לא נכונה של PHP. לקוד ב-PHP יש שתי דרכים להתריע על קוד לא תקין – שגיאה שגם משביתה את הקוד ואזהרה שרק רושמת משהו ליומן האירועים, כאן יופיחעו האזהרות וכן אזהרות נוספות כמו ניסיון כניסה לאיזור חסום באתר.
  • הודעה – זו כבר לא שגיאה אלא הודעות שונות של המודולים השונים של המערכת. הודעה חשובה שאפשר למצוא כאן היא למשל הודעת סיום ריצה של cron.
  • מידע – בדרך כלל הודעות שונות של מערכת דרופל בנוגע להפעלה וכיבוי רכיבים שונים או שינוי הגדרות.
  • אתר באגים – אלו הודעות דיבאג שונות שלעתים המתכנתים שתכנתו את המודולים הציבו באתר. לעתים, אם מודול מסוים פועל לא כמו שצריך שווה להציץ בהודעות מהסוג הזה כדי לראות אם המודול הבעייתי הדפיס הודעה בלוג. את ההודעה הזו שווה לשלוח במייל ליוצר המודול כדי שיוכל לספק פתרון לבעיה.

 

אחרי שהבנו מה הן סוגי ההודעות השונות הדיע הזמן לסנן אותן. בתחילת העמוד יש אפשרות ללחוץ על סנן מסרי יומן – לחיצה על הקישור תפתח בפנינו תפריט שבו נוכל לסנן את מסרי היומן השונים – כאשר ניתן באמצעות לחיצה על Ctrl ובחירה באמצעות העכבר לבחור מספר הודעות:

סינון מסרי יומן

אנו יכולים לבחור גם סוג – שבעצם בוחר את סוג המודול או החלק הרלוונטי של המערכת שמדפיס את הודעות היומן. למשל בחירה ב-שגיאות בחלק ה-Severity וב-PHP בסוג השגיאות תאפשר לנו לצפות רק בשגיאות של PHP ואילו בחירה באזהרה וב-PHP בסוג תראה לנו רק את האזהרות של PHP.

בואו נבחר רק בשגיאות ונלחץ על סינון – תופיע בפנינו רשימת השגיאות השונות:

רשימה מסוננת

אם נלחץ על שגיאה מסוימת נוכל לראות פרטים עליה – לעתים גם הסבר כיצד לתקן אותה. כך לדוגמא:

שגיאה פרטנית במערכת

מה שחשוב בהודעה הוא המסר שלה, שמכיל את כל המידע שאנו צריכים.

למרות שמערכת הלוגים היא חשובה, לא צריך להסתכל עליה באופן אובססיבי. בכל מערכת מורכבת יש לעתים שגיאות, גליצ'ים וסתם תקלות זמניות. הרבה מאד שגיאות שמופיעות ביומן לא תמיד רלוונטיות ולא צריך להיות אובססיביים בנוגע לתיקון כל השגיאות. מצד שני, אם משהו במערכת דרופל לא עובד לכם כמו שצריך – הודעות הלוגים הם המקום הראשון שכדאי וצריך לבדוק על מנת לראות מה השתבש.

תגיות: , , ,

רן בר-זיק

מתכנת PHP מנוסה ובעל ידע רב בפיתוח לאינטרנט על בסיס LAMP. מומחה במערכות דרופל, ג'ומלה ו-וורדפרס. שולט היטב בכל מה שקשור לפרונט אנד: JavaScript: jQuery ו-MooTools,ActionScript 2/3 וכמובן HTML 5 + CSS 3.אינטרנט ישראל: www.internet-israel.com

תגובות בפייסבוק